Do vključno petka bosta južna in srednja Evropa pod vplivom območja visokega zračnega tlaka, kar nam prinaša sončno in čez dan prijetno toplo vreme brez izrazitejšega vetra. Popoldanske temperature bodo marsikje po nižinah presegle 20 stopinj Celzija. Danes je bilo najtopleje na Goriškem, jutri in v petek pa se bo težišče marčevske toplote preselilo nad Dolenjsko, Belo krajino, Štajersko in Prekmurje.
Vreme se bo spremenilo v soboto, ko se bo središče anticiklona preselilo nad Severno morje, proti jugu pa se bo spustil mrzel polarni zrak. V soboto se bo oblačnost povečala, v noči na nedeljo pa bo zapihal še okrepljen severovzhodni veter, ki nam bo prinesel izrazito ohladitev. Menjavo zračne mase bodo pospremile kratkotrajne padavine, lahko bodo nastale tudi posamezne nevihte.
![V noči na nedeljo nas bo dosegla izrazita ohladitev, možen bo tudi rahel sneg.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2020/628f3d0110_62398447.jpg?v=d41d)
Temperature bodo padle za vsaj 15 stopinj Celzija
Da bo ohladitev zelo izrazita, nam kažejo člani t. i. ansambelskega izračuna meteorološkega modela GFS. Skoraj vsi se namreč strinjajo, da bodo temperature padle za vsaj 15 stopinj Celzija. Če bo temperatura v prostem ozračju na nadmorski višini 1500 metrov do vključno petka okoli 5 stopinj Celzija, se bo v začetku prihodnjega tedna zelo verjetno spustila pod -10 stopinj Celzija.
Od nedelje do sredine prihodnjega tedna lahko tako pričakujemo vetrovno in za ta čas neobičajno mrzlo vreme z najvišjimi dnevnimi temperaturami do največ 5 stopinj Celzija. Ob morebitnih manjših padavinah bo tudi po nižinah snežilo. Postopno otoplitev lahko pričakujemo šele v drugi polovici prihodnjega tedna.
![Ansambelski izračun meteorološkega modela GFS, ki prikazuje različne scenarije za temperaturo zraka na nadmorski višini 1500 metrov. Pri ansambelskem izračunu gre za večkratni izračun napovedi z numeričnim meteorološkim modelom, pri čemer ima vsak izračun nekoliko spremenjeno začetno stanje. S tem lahko do določene mere ocenimo vpliv napak in nepopolnega poznavanja začetnih pogojev na razvoj napovedi. To pomeni, da manjša kot je razpršenost članov ansambelske napovedi, bolj zanesljiva je napoved.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2020/a41556a609_62398449.jpg?v=d41d)
Velika nevarnost pozebe
Zaradi visokih temperatur se je narava letos začela prebujati od dva do štiri tedne prej, kot je to običajno. Tako je marsikje že zacvetelo sadno drevje, ki pa mu v prihodnjem tednu že drugo leto zapored grozi pozeba. Jutranje temperature se bodo namreč kljub vetrovnemu vremenu v začetku prihodnjega tedna spuščale pod ničlo, sredi tedna, ko naj bi se veter polegel, pa bodo marsikje lahko padle celo pod -5 stopinj Celzija. Zelo verjetno bo zmrzovalo tudi na Primorskem.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.