Ivan Zidar, Hilda Tovšak in Dušan Črnigoj, najbolj izpostavljena imena v zadevi Čista lopata, so bili obsojeni na enako visoke zaporne kazni – 14 mesecev zapora. Ker v zapor nočejo, so njihovi zagovorniki sodišču predlagali, da bi namesto sedenja za rešetkami opravljali delo v splošno korist. Gre za alternativno obliko prestajanja kazni, ki jo zakon dopušča. Če bo ljubljansko okrožno sodišče prikimalo njihovemu predlogu, bodo o tem, kaj bodo dejansko počeli, odločali na pristojnih centrih za socialno delo.
Kakšna dela bi lahko opravljali?
Na centrih za socialno delo pravijo, da je vzpostavljena mreža izvajalskih organizacij, s katerimi centri sodelujejo, gre pa za organizacije neprofitnega značaja. Gre za domove za starejše občane, šole, knjižnice, humanitarne zavode in društva ter komunalna podjetja, pravijo na CSD Kranj. Obsojenci tako lahko postanejo hišniki ali pa pomagajo v skladišču, kuhinji in pralnici doma za ostarele. Lahko tudi urejajo in čistijo okolico, izvajajo administrativno-tehnične naloge ali pa v različnih društvih in zavodih pomagajo brezdomcem, odvisnikom ali invalidom, pravijo na CSD Ljubljana Moste – Polje.
Vendar pa ni dovolj le, da je neko delo na voljo. Centri upoštevajo tudi, kakšna dela bi bila primera za napoteno osebo. Pri tem med drugim upoštevajo njene osebne lastnosti, osebne razmere, zdravstveno stanje, sposobnosti, znanja in veščine, pravijo na CSD Slovenj Gradec. Nekdo, ki opravlja delo v splošno korist, mora opraviti zdravniški pregled glede na vrsto del, ki jih bo opravljal. Povrnjeni so mu stroški malice in prevoza na delo, urejeno ima tudi zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni, dodajajo na CSD Kranj.
KOMENTARJI (532)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.