Po tem, ko so bile v trgovinski in investicijski sporazum med EU in Kanado (Ceta) tudi na zahtevo Slovenije minuli teden vnesene nekatere spremembe in je njegov podpis na četrtkovi seji potrdila vlada, so danes o Ceti ponovno razpravljali člani odborov DZ za gospodarstvo in za EU.
Odbora sta po večurni razpravi zvečer prižgala zeleno luč podpisu sporazuma Ceta in njegovi začasni uporabi. Temu sta, preden so sejo odbora že dopoldne zaprli za javnost, nasprotovala predvsem poslanca ZL.
Po vnosu nekaterih sprememb, tudi na zahtevo Slovenije, je podpis sporazuma v četrtek potrdila vlada. O sporazumu bodo v torek najprej odločali ministri držav EU, pristojni za trgovino, med njimi tudi Zdravko Počivalšek. Podpisali pa ga bodo predvidoma na vrhu EU - Kanada 27. oktobra.
Del sporazuma se bo začasno začel uporabljati po potrditvi v Evropskem parlamentu, kar naj bi se zgodilo konec tega leta ali v začetku naslednjega. O slovenski ratifikaciji Cete bo odločal DZ.
Obravnavo dokumenta je sicer članom odborov predstavil minister za gospodarske zahteve, razvoj in tehnologijo Počivalšek, ki je izpostavil, da je Slovenija pri oblikovanju sporazuma glede na specifične zahteve dosegla ogromno.
Slovenija je bila med državami, ki so dosegle, da bodo Ceto poleg Evropskega parlamenta potrjevali tudi nacionalni parlamenti, da se bo začasno izvajal le del sporazuma, ne celoten, in da je iz začasne uporabe izvzeto investicijsko sodišče za reševanje sporov med vlagatelji in državo (ICS).
Zapleti že na začetku seje
Začetek skupne seje sta s postopkovnimi predlogi zaznamovala poslanca Združene levice, ki sta med drugim menila, da bi jim moral na seji zaradi pomembnosti tematike pridružiti premier Miro Cerar. Zmotilo ju je tudi dejstvo, da je na enem od dokumentov podpisan zdaj že nekdanji sekretar vlade Darko Krašovec, na drugih pa njegova naslednica Lilijana Kozlovič.
Predsednik DZ Milan Brglez jima je pojasnil, da je to razumljivo, saj je v času nastajanja dokumenta funkcijo še opravljal Krašovec, ob končani različici pa je bila na položaju že Kozlovičeva, ki je dokument tudi podpisala. Izpostavil je, da poslanca ZL svojimi postopkovnimi predlogi želita zgolj onemogočiti vsebinsko razpravo.
Na seji so bili med drugim prisotni predstavniki Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) in Umanotere. Breda Kutin iz ZPS je izpostavila, da kot potrošniška organizacija ne nasprotujejo podpisom sporazumov, morajo pa ti biti narejeni v korist vsem. "Ne govorimo, da bi sporazum zavrnili, ampak odložili toliko časa, da se preveri njegova ustreznost z evropskim pravnim redom," je dejala.
Pred nevarnostmi Cete je posvaril Andrej Gnezda iz Umanotere, ki meni, da že skupna interpretativna izjava EU-Kanada v zadnjem trenutku kaže na to, da je vsebine niso ustrezne in bi jih bilo potrebno ustrezno urediti.
Skupna interpretativna izjava je bila sicer potrjena v petek, ker je še vedno zaupne narave, so poslanci na predlog Trčka sejo zaprli in se z njo seznanili. Poslanci so se nato premaknili v veliko dvorano DZ, kjer se je začela redna seja.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.