V torek smo poročali o pismu, ki ga je v uredništvo 24ur.com poslal Franc Cajhna iz Civilne iniciative Teharje. 6. marca naj bi po njegovih besedah prebivalci Bukovžlaka, ki stanujejo tik ob ograji Cinkarne Celje, zaznali močan vonj po žvepleni kislini. Zaprli so se v stanovanja in poklicali na številko 112 in v Cinkarno. O dogodku so obvestili tudi Nino Mašat, zaposleno na oddelku za okolje in prostor na celjski občini.
V nadaljevanju je zapisano, da je 8. in 9. marca zelo smrdelo po gnilih jajcih. "Zopet smo se zapirali v stanovanja, nismo mogli dihati, bolela so nas pljuča, sililo nas je na bruhanje, peklo v grlu, pekle so nas oči,“ so naštevali predstavniki civilne iniciative in dodali, da so jih v o pekočem smradu obvestili tudi prebivalci Gajev.
Takrat so nam iz Cinkarne in s celjske občine sporočili, da "so bile koncentracije žveplovega dioksida nizke, torej daleč pod dovoljenimi vrednostmi“.
Inšpektorat za okolje in prostor: Lažna prijava je prekršek
Za komentar dogodkov smo povprašali tudi Inšpektorat RS za okolje in prostor. V odgovoru na naša vprašanja so zapisali, da inšpekcija za okolje in naravo območne enote Celje v omenjenih dneh ni prejela prijave v zvezi s povečanimi emisijami snovi v ozračje iz Cinkarne Celje, zato tudi ni opravila nobenega inšpekcijskega pregleda. "Preverili smo trditve, da naj bi civilna iniciativa dala telefonično prijavo na Center za obveščanje oziroma na telefon 112. Zagotovili so nam, da takšne prijave med 5. 3. 2009 in 11. 3. 2009 niso prejeli, kljub temu da se vsi pozivi snemajo,“ so zapisali.
"Prijavo o domnevno povečanih emisijah snovi iz Cinkarne smo prejeli 20. januarja. Ravno tega dne se je opravljal redni monitoring emisije snovi v zrak iz razklopa. Iz Poročila o meritvah emisije snovi v zrak, ki ga je izdelal pooblaščenec, je razvidno, da so bile emisijske koncentracije skupnega prahu in SOx (izražen kot SO2) iz proizvodnje TiO2 tudi tistega dne v zakonsko dovoljenih mejah,“ poudarjajo na inšpektoratu in dodajajo, da želijo pobudnike prijav seznaniti, da je podajanje lažnih prijav prekršek, ki se kaznuje z globo v višini 500 evrov.
Ker pa prebivalci navajajo resne zdravstvene težave, ki jih čutijo zaradi, po njihovih besedah, strupenih izpustov iz cinkarne, opravlja celjski zavod za zdravstveno varstvo različne študije in raziskave.
'Že 34 let se sprenevedajo'
Za komentar smo prosili tudi Cajhna, ki pravi, da so trditve Civilne iniciative Teharje podkrepljene z dokazi. "Meritve bi morali opraviti pri nas. Naj pridejo sem. Videli bodo, da ne moremo dihati in da bruhamo. Težava je v tem, da si ne upajo priti sem in opraviti meritve," je za 24ur.com povedal Cajhen. S celjske občine so nam namreč sporočili, da so meritve opravili pri celjski bolnišnici, Cinkarna pa jih je opravila na lokaciji vzhodno od Cinkarne in na drugih merilnih napravah v Celju.
"Že 34 let se sprenevedajo in nas postavljajo na laž," je še dejal in dodal, da okoliški prebivalci ničesar ne govorijo brez uradnih analiz. "Imamo zdravniška potrdila o zdravstvenih težavah," pravi Cajhen in dodaja, da več ne vedo, koga naj kličejo. "Če pokličemo na 112, nam velikokrat pravijo, da nimajo kaj zabeležiti. Mi kljub temu zahtevamo, da prijavo zabeležijo. Na policiji nam pravijo, da niso pristojni. To je že noro," zaključi Cajhen.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.