Predsednik Društva za povračilo preplačane električne energije Rado Pezdir je dejal, da želijo z zbiranjem podpisov za povračilo stroškov preplačane elektrike, ki so jo slovenski elektrodistributerji usklajeno podražili s 1. januarjem 2008, opozoriti, da v Sloveniji pravna država ne deluje. Društvo so ustanovili zaradi ignoriranja pravne države in indiferentnosti politike do državljanov. Ker podjetja kljub ugotovitvi pristojnih institucij, da so ravnali kartelno, državljanom niso vrnila denarja, so se v društvu odločili, da bodo združili Slovence, pridobili zahtevke in jih poslali elektrodistributerjem, dodaja Pezdir.
"Dovolj nam je lumparij, ki se dogajajo vseskozi v naši državi, nihče za njih ne odgovarja in nič se iz tega ne zgodi," je signal, ki ga društvo po besedah Pezdirja sporoča javnosti. "Enostavno nam je dovolj kartelnih nategov, dovolj nam je, da se pravna država ne spoštuje in da se politika enostavno ne ukvarja s tem, kar se je zgodilo. Dovolj, konec, enkrat za vselej," je še povedal.
Podpise zbirajo na posebni spletni strani, v prihodnjih tednih pa jih bodo zbirali tudi na posebnih stojnicah v vseh večjih slovenskih mestih. Ko jih bodo zbrali približno 10.000, jih bodo poslali elektrodistributerjem. V društvu, ki deluje prostovoljno, pričakujejo, da se bo to zgodilo v približno mesecu dni, z zbiranjem pa bodo nadaljevali tudi v prihodnje, je na novinarski konferenci pojasnil Pezdir.
Elektrodistributerji po njegovem mnenju špekulirajo, da državljani sami ne bodo izpolnili zahtevkov za vračilo denarja, v tem času pa je po njegovem premalo storila tudi politika. V primeru da elektrodistributerji denarja ne bi želeli vrniti, bi bil to po oceni Pezdirja "neverjeten presedan" in hkrati signal, da je Slovenija v EU tretjerazredna država. Pezdir obljublja, da bi društvo tudi v tem primeru nadaljevalo z bojem. "Zdaj gremo dalje sami," je zagotovil in dodal, da to "niso ne prvi ne zadnji karteli".
Elektro Primorska, Elektro Maribor, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska in Elektro Celje so s 1. januarjem 2008 dvignili cene električne energije za šest odstotkov. Urad za varstvo konkurence je avgusta 2008 ugotovil, da so pri tem delovali usklajeno, njegove ugotovitve pa je junija lani potrdilo tudi vrhovno sodišče. Gospodinjstva in drugi uporabniki naj bi bili po Pezdirjevih besedah skupaj oškodovani za 15,66 milijona evrov, od tega posamezna gospodinjstva od 30 do 300 evrov. Kaznovani so nato šli na sodišče, vmes pa spet dvigovali cene, vendar zdaj ne več skupaj. A potrošniki so kljub odločitvi sodišča plačevali preveč.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.