Slovenija

Zavrnili predlog o nezdružljivosti

Ljubljana, 30. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanke in poslanci državnega zbora so v nadaljevanju sklepnega dneva oktobrskega zasedanja zavrnili Jelinčičev predlog sprememb zakona o volitvah v državni zbor, po katerem naj bi uzakonili nezdružljivost poslanske in županske funkcije.

Za podporo bi bila za takšen predlog skladno z ustavo potrebna dvotretjinska večina poslank in poslancev, osnovni namen zakonske rešitve pa je bil onemogočiti hkratno opravljanje funkcij poslanca in župana.

Večina poslanskih skupin, z izjemo SLS, sicer načelno podpirajo odpravo sedanje ureditve, ko lahko poslanci hkratno opravljajo tudi funkcije na lokalni ravni. Vendar pa je parlamentarna večina sledila negativnemu mnenju parlamentarne zakonodajno-pravne službe in podprla sklep matičnega notranjepolitičnega odbora za zavrnitev Jelinčičevega predloga. Vprašanje združljivosti bi namreč morali urejati v zakonu o poslancih ali o lokalnih samoupravi, ne pa v zakonu o volitvah v državni zbor.

Opravili so še nekaj drugih obravnav

Državni zbor je končal drugo obravnavo zakona o prevoznih pogodbah v cestnem prometu, s katerim želijo nadomestiti zastarel zakon s tega področja, ki je v veljavi od leta 1974. Ohranili bomo podobno strukturo sedaj veljavne ureditve z nekaterimi posodobitvami in med drugim upoštevali določbe mednarodnih konvencij, zlasti o mednarodnem prevozu blaga in mednarodnem prevozu potnikov. Zakon prinaša večjo finančno disciplino na tem področju, hkrati pa zmanjšuje vlogo posrednikov. Z zakonom naj bi na novo in bolj restriktivno uredili odgovornost cestnega prevoznika, uskladili višino zneska odškodnin za izgubo ali poškodbo tovora, prtljage ali za poškodbe potnikov. Sicer pa je predlagatelj podprl rešitev, po kateri se je prevoznikova zastavna pravica na blago, ki ga prevaža, razširila tudi na terjatve za prevoze, ki jih je opravil že pred tem.

Končali so tudi drugo obravnavo zakona o vračanju protipravno odstranjenih predmetov kulturne dediščine. Z zakonom želi vlada urediti vračanje predmetov kulturne dediščine tako iz držav Evropske unije v Slovenijo, kot tudi obratno, iz Slovenijo v države članice. Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Vojko Stopar je pojasnil, da gre za t.i. tehnični zakon, s katerim se slovenski pravni red usklajuje z direktivo EU, ki ureja sistem vračanja predmetov kulturne dediščine. Po predlogu zakona je mogoče terjati vračilo tistih predmetov kulturne dediščine, ki so bili odtujeni od vključno 1. januarju 1993. Parlamentarna večina je zavrnila dopolnilo opozicijske SNS, po katerem bi v zakonu nedvoumno zapisali, da se kot protipravno odstranjen šteje tudi predmet kulturne dediščine, ki je bil odstranjen z ozemlja sedanje Republike Slovenije v času od fašistične zasedbe in v času druge svetovne vojne s strani zasedbenih, okupacijskih ali kolaboracionističnih sil oz. enot.

Sprejeli so tudi zakon o zasebnem varovanju, to področje pa naj bi uskladil s predpisi o zasebnem varovanju EU, saj naj bi odpravil omejevalne in diskriminatorne pogoje za opravljanje dejavnosti zasebnega varovanja s strani tujih pravnih in fizičnih oseb.Z zakonom naj bi opredelili temeljne oblike zasebnega varovanja, uredili dejavnost zasebnega varovanja ter vzpostavili nov licenčni režim in učinkovitejši inšpekcijski nadzor, ki naj bi ga opravljalo notranje ministrstvo, ter preprečevanja izvajanje te dejavnosti "na črno". Zakonski predlog predvideva pristojnosti ministrstva za notranje zadeve na področju zasebnega varovanja ter pristojnosti poklicne zbornice.

Odločanje o zdravstvenem zavarovanju preložili za en mesec

poslanci med zasedanjem v DZ
poslanci med zasedanjem v DZ FOTO: POP TV

Parlamentarna večina je pred dokončnim glasovanjem o noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju s 53 glasovi za in dvema proti soglašala s predlogom Toneta Anderliča (LDS), da državni zbor odločanje o predlogu zakona opravi na prihodnji seji. Poslanke in poslanci so sprejeli tudi letno poročilo o delu računskega sodišča v letu 2002 (s 57 glasovi za in 3 proti). Državni zbor se je seznanil še z rednim letnim poročilom varuha človekovih pravic za lansko leto in ob tem sprejel tudi več priporočil vladi, med drugim naj bi preučila možnost oblikovanja posebne neodvisne institucije, ki bi se ukvarjala s preprečevanjem diskriminacije.

DZ je na sredinem zasedanju sprejel tudi t.i. tehnični zakon o izbrisanih.

  • LEŽALNIK
  • HLADILNE TORBE
  • POKRIVALO
  • VOZIČEK
  • REGALI
  • STROJI ZA OBDELAVO TAL
  • VRTNA HIŠKE
  • NOSILCI
  • ČISTILNIKI ZA BAZEN
  • SENČNIKI
  • ŠOTORI
  • ŽARI
  • MONTAZNI BAZEN