V ZDA so razjarjeni državljani stopili skupaj in zahtevali strokovno preverjanje naprave za merjenje vsebnosti alkohola v izdihanem zraku dräger 7110, poroča www.slo-tech.com. Po dveh letih neuspešnega boja je njihovim odvetnikom uspelo pridobiti izvorno kodo omenjenega alkotesta. Podjetje se je namreč sklicevalo na poslovno skrivnost in da bi razkritje podatkov škodovalo njihovemu poslu.
Družba Base One Technologies, ki je opravila pregled naprave, je s končnim poročilom šokirala. Ugotovili so številne napake, devet napak pa je podjetje podrobno raziskalo. Med drugim so zapisali, da so kode označene z letnicami od 1993 do 1999, sami pa menijo, da izdelava in programska oprema spominjata na sedemdeseta leta prejšnjega stoletja.
Podjetje Dräger pa je na svoji spletni strani že predstavilo novo napravo, ki temelji na operacijskem sistemu Windows. Gre za dräger 9510.
Slovenski policisti z drägerjem 7110
Naprava dräger 7110 pa je prisotna tudi v Sloveniji. "V slovenski policiji za ugotavljanje alkoholnih substanc v izdihanem zraku preizkušanih oseb uporabljamo alkoskope in etilometre. Alkoskopi so naprave indikativne narave, etilometri pa so uradni merilniki, kar pomeni, da imajo status zakonitih meril. Trenutno imamo v uporabi 15 merilnikov alkohola – etilometrov proizvajalca dräger tip 7110. Ta tip merilnika ima certifikat o tipski odobritvi, kar je osnova za uporabo naprave kot merilo in izkazuje skladnost naprave s predpisi. Vse merilnike redno kontroliramo in overjamo skladno z določili zakona o meroslovju in podzakonskimi predpisi ter imamo zanje veljavna potrdila o skladnosti s predpisi,“ je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik Generalne policijske uprave Leon Keder.
Z napravo dräger 7110 se boste morda srečali, če boste oporekali rezultatu alkotesta ali pa če boste zavrnili alkotest. Policist se bo odločil, ali vas bo poslal na test z napravo ali pa z odvzemom krvi.
Urad za meroslovje: Zadevo bomo spremljali
Tiskovna predstavnica Urada RS za meroslovje Dominika Rozoničnik je za 24ur.com povedala, da "se za etilometre zahteva odobritev tipa, prva overitev in redne overitve, pri čemer je predpisana perioda redne overitve 12 mesecev“. Imetnik naprave pa mora zagotoviti redno overitev. V našem primeru je to policija. "Pri izvajanju postopkov rednih in izrednih overitev nismo opazili nobenih napak ali nepravilnosti,“ je dodala.
"Zadevo na ameriškem sodišču bomo spremljali in si pridobili poročilo ter dokaze, ki jih bomo proučili ter skladno z zakonodajo tudi postopali. V skladu s predmetnimi pravnimi predpisi, ki urejajo področje zakonskega meroslovja ima Urad RS za meroslovje možnost ponovnega preizkusa tipa merila po uradni dolžnosti, kjer se ponovno ugotavlja skladnost tipa merila in njegove meroslovne zahteve,“ je razložila Rozoničnikova.
Na vprašanje, ali razmišljajo o zamenjavi naprave z novejšim modelom 9510, je Rozoničkova odgovorila, da nova različica v Sloveniji nima odobritve tipa in se kot taka ne more uporabljati kot zakonsko merilo. "Urad RS za meroslovje je pristojen za izdajanje odobritev tipa, izvajanje postopka overitev ter meroslovnega nadzora. Izbor tipa merila je odvisen od uporabnika,“ je zaključila.
Dräger Slovenija: Uradno izjavo lahko poda le matično podjetje
Za komentar smo prosili tudi podjetje Dräger Slovenija. Direktor Marko Žigon je za 24ur.com povedal, da so oni hčerinsko podjetje in da v tem primeru lahko uradno izjavo poda le matično podjetje. "Obljubili so mi, da bodo najverjetneje v ponedeljek poslali uradno izjavo. Komentirali pa bodo dogodke v ZDA," je še dodal.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.