Glede na to, da je bil v četrtek izvoljen le eden od petih predlaganih kandidatov za ustavne sodnike, so v stranki Zares izrazili nestrinjanje z odločitvijo vladajoče koalicije. Napovedali so, da bodo vztrajali pri večji transparentnosti postopka izbora. "Predlog ustavnih sodnikov ne more biti diskrecijski privilegij predsednika ali rezultat posvetovanja med predsednikom in parlamentarnimi strankami. Objavljen mora biti kot predlog najboljših kandidatov," so zapisali.
V Zares menijo, da je v interesu transparentnosti delovanja države, da so poleg imen kandidatov javnosti predložene tudi utemeljitve predlagateljev ter življenjepisi kandidatov, ki dajejo podrobno sliko profesionalne usposobljenosti. "Vodstvo vladajoče koalicije očitno verjame, da je bolje, da država ostane brez novih ustavnih sodnikov, kot pa da se med njimi pojavi nekdo, ki bi jim utegnil postavljati omejitve pri izvajanju oblasti," so presodili.
Kot je zapisal podpredsednik stranke Zares Andrej Rus lahko zgolj transparentnost postopka in jasna, profesionalna merila izbora razrešijo nastalo krizo in ustavnemu sodišču povrnejo ugled in avtoriteto, ki sta bili načeti ob četrtkovem "triumfu politične sebičnosti nad interesi države". Zavzemajo se, da bi pri izboru ustavnih sodnikov prevladali kriteriji vrhunske strokovnosti, močne vpetosti v mednarodno sodelovanje in visoka profesionalna avtonomija.
Predsednik države Janez Drnovšek je sicer za novega ustavnega sodnika v četrtek potrdili zgolj vodjo zakonodajne službe državnega zbora Miroslava Mozetiča. Med kandidati so bili še vrhovni sodnik gospodarskega oddelka vrhovnega sodišča Mile Dolenc, višja sodnica gospodarskega oddelka ljubljanskega višjega sodišča Dunja Jadek Pensa, sekretarka ustavnega sodišča Jadranka Sovdat in vrhovna sodnica Kristina Ožbolt.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.