Stalna mešana komisija za izvedbo Sporazuma med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju je potrdila, da bodo začeli s postavljanjem zapornice in razdelitvijo ključev zanjo. Po neuradnih informacijah bodo zapornico postavili Hrvati, Jošku Jorasu pa bodo ključe predale slovenske oblasti.
Joras ključe s strani Hrvatov zavrača
Joras vztraja pri tem, da želi imeti neoviran dostop do svoje hiše. Obžaluje, da je moralo priti do vseh teh dogodkov, da je vlada končno spregledala in ugotovila, kaj mora storiti. Poudaril pa je, da ključev iz hrvaških rok ne bo sprejel.
Kot je pred tem povedal predsednik vlade Janez Janša, je pristojna mešana komisija dorekla podrobnosti glede postavitve zapornic. Janša je dejal, da glede postavitve zapornic pri Jorasu ni obveščen o nikakršnih zapletih. "Kolikor vem, je danes pristojna mešana komisija tudi dorekla podrobnosti," je dodal.
Povedal je, da bodo zapornice imele enak pravnoformalni status, kot vse ostale, ki so bile postavljene doslej.
Na redni seji o zapornicah niso govorili
Kot je povedal vladni tiskovni predstavnik Valentin Hajdinjak, bo stalna mešana komisija predlog za izvedbo sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem sodelovanju uradno izročila vladi, ta pa ga bo nato preučila, obravnavala in potrdila. Dodal je, da na poti do Jorasove domačije za zdaj ostajajo cvetlična korita. Na vprašanje, ali bo zapornica slovenska ali hrvaška, je Hajdinjak odgovoril, da ne želi "prejudicirati, čigava bo oziroma kdo jo bo postavljal", in znova poudaril, da je potrebno počakati na predlog stalne mešane komisije.
Zavod 25. junij upa in verjame, da bo sklep piranskega sodišča o odstranitvi cvetličnih korit realiziran, kot je bilo obljubljeno in dogovorjeno. Menijo, da bo tako narejen vsaj prvi korak v smeri postopnega vzpostavljanja stanja, kot je bilo na dan 25. 6.1991 ob osamosvojitvi Slovenije.
Spomnimo ...
Za postavitev zapornice sta se minuli petek na Obrežju dogovorila notranja ministra Slovenije in Hrvaške, Dragutin Mate in Berislav Rončević.
Joras se je po 24 dneh na osnovi dogovora ministrov minuli petek odločil prekiniti gladovno stavko. Stavko je začel 30. aprila, potem ko so mu kljub pravnomočnemu sklepu piranskega sodišča preprečili odstranitev cvetličnih korit, ki ovirajo pot do njegove hiše na levem bregu Dragonje. Kot je pojasnil Joras, je gladovno stavko prekinil "v znak dobre volje" v upanju, da bo dejansko prišlo do uresničitve dogovora ministrov. Poudaril pa je, da bo vztrajal pri uresničitvi sklepa piranskega sodišča o odstranitvi cvetličnih korit.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.