Podpora vladi Mira Cerarja je znova malo zrasla. Podpira jo slaba tretjina anketiranih (31,1%), dobra polovica (54,7%) vlade ne podpira, 14 odstotkov je neodločenih.
Med strankami na prvem mestu svoj položaj krepi SDS Janeza Janše. 12 odstotkov in pol vprašanih bi jo volilo, če bi bile volitve danes. S skoraj identičnim rezultatom kot prejšnji mesec druga ostaja Cerarjeva SMC (9,6%). Na tretje mesto pa so se v času "kislih kumaric" prebili Socialni demokrati Dejana Židana (8,1%).
Sledijo si Združena levica, Nova Slovenija in Desus, s čimer je stranka upokojencev dosegla najslabši rezultat v letošnjem letu. Sedma je neparlamentarna SLS (2,7%). Ostale stranke – tudi Zavezništvo Alenke Bratušek (ZaAB) – anketa komaj zazna.
Število razočaranih nad obstoječo politično ponudbo se je nekoliko zmanjšalo, a vseeno ostaja visoko – skoraj polovica vseh vprašanih razmišlja v tej smeri. Tako se 11,2 odstotkov državljanov volitev sploh ne bi udeležilo. Skoraj petina (19,3%) ne ve, katero stranko bi izbralo, 16,4 odstotkov vprašanih pa ne bi izbralo nobene od naštetih političnih opcij.
In še k politikom. Na vrhu lestvice priljubljenosti ni sprememb. Prvi ostaja predsednik države Borut Pahor. Druga pa evropska komisarka Violeta Bulc. Na tretjem mestu je predsednik vlade Miro Cerar prehitel tokrat četrtega prvaka SD Dejana Židana.
Potem pa Dušan Mramor in šesti Luka Mesec. Deveti je najvišje uvrščeni evropski poslanec Lojze Peterle.
Zapleti z arbitražo in zdrahe v slovenski diplomaciji pa so močno zbile "rating" zunanjemu ministru Karlu Erjavcu. Padel je najnižje doslej in na repu lestvice zasedel šele 16. mesto.
Ob tem so na POP TV državljane tudi vprašali, ali bi moral Erjavec zaradi serije očitkov odstopiti. Velika večina (46%) vprašanih je ocenila, da bi moral oditi.
Klikni tukaj za interaktivne podatke raziskave Mediana Pulse
KOMENTARJI (1284)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.