Po 20. avgustu, ko je minister za promet Marko Pavliha želel prepričati generalno policijsko upravo, da je kakršnokoli omejevanje izhoda pomorščakov z ladij iz koprske luke v obalna mesta vnebovpijoča diskriminacija, so mejni policisti resda omilili pogoje, pod katerimi puščajo tuje mornarje na slovenska tla. Vendar še vedno prihaja do zapletov.
Pomorska mejna policija se je pustila prepričati, da pomorščaki za vstop v Slovenijo sicer ne potrebujejo vizuma, še vedno pa velja omejitev za mornarje iz držav, ki niso podpisale mednarodne konvencije o poenotenju pomorskih dokumentov. Ti morajo namreč imeti veljavno listino za prestop državne meje.
Takih je ogromno, na primer Nemci, Američani, Filipinci in Indijci ter mnogi drugi, ki jim z redkimi izjemami povsod po svetu velja pomorska knjižica. Vendar Slovenija v zakonu o prestopu državne meje na katerega se sklicuje policija, ni vnesla posebnega statusa mornarjev, kar je kot podpisnica konvencije dolžna storiti. Spreminjanje zakonov pa traja.
S tem se strinja tudi Branko Krznarič, inšpektor Mednarodnega sindikata pomorščakov ITF, ki je povedal: "V vmesnem obdobju je edina rešitev to, da vrnejo vse v prvotno stanje, kot je blo pred prvim julijem. Od prvega julija oziroma odkar je policija dala ta ukrep se v slovenski zakonodaji ni nič spremenilo in, če kot pravijo da delajo z zakonom, so po tej njihovi logiki pred prvim julijem delali protizakonito. Tu ni nobene logike."
V vrhu policije pa se ne ubadajo z logiko, ne z edinstvenostjo svojih postopkov in niti s počutjem mornarjev. Kot bi bilo pomebno dokazati svoj prav, čeprav prinaša le škodo in ruši ugled države.
"Je bilo nekaj primerov, ko ladjarji niso, kljub temu da so imeli proste kapacitete po tovor niso prišli v Koper, ampak so šli v Reko ali Trst. In to pomeni gospodarsko škodo, še posebej v tem času, ko je v mediteranu generalno pomanjkanje ladijskega prostora," je povedal Viktor Mavrič namestnik glavnega direktorja Luke Koper.
"V združenju pomorskih agencij Slovenije smo se odločili, da ta primer damo tudi na svetovni kongres v Budimpešti od 4. oktobra naprej," je še dodal o problemu mej Emil Bandelj, predsednik združenja pomorskih agencij Slovenije.
Še bolj debelo pa gledajo na spremenljivo slovensko gostoljubnost tisti, ki v preteklih mesecih po več desetletjih naenkrat niso smeli v mestu, zdaj pa naenkrat spet smejo.