Tehtnica javnega mnenja v aferi Popovič se nagiba županu v prid tudi zaradi kopice nejasnosti in nenavadnosti v postopkih. Vprašanje, ali je bilo prisluškovanje in sledenje koprskemu županu - legalno, pa je žulilo tudi pristojne, da to ugotovijo.
V tiho sobo številka 83 so zato povabili direktorja policije Marka Pogorevca. Na vprašanja komisije je odgovarjal skoraj dve uri, ob odhodu pa ni skrival zadovoljstva, da je komisija delo policije podprla. "Tudi glede aretacije Popoviča so vsi enotnega mnenja, da je prav, da osumljencem stopimo na prste ne glede na to, na kakšnem položaju so," pravi Pogorevc. Na vprašanje, če lahko zatrdi, da so bili vsi tajni prisluhi v primeru Popovič zakoniti, je zagotovil, da vse, kar policija dela, dela zakonito, še posebej na področju posebnih metod in sredstev.
Da komisijo policija o ukrepih zoper Popoviča temeljito seznani, je zaradi suma, da gre za politična ozadja, zahteval Franc Kangler, ki je bil s poročilom policije zadovoljen. O vsebini poročila pa so bili vsi redkobesedni. Podpredsednik komisije za nadzor Zmago Jelinčič Plemeniti je dejal, da ni bilo nič posebnega. "Vse je bilo narejeno v skladu z zakonom, odvetniki bodo nadaljevali po svoji poti, mislim pa, da je od tožilstva in sodišča odvisno, kaj bodo znali iz tega narediti,"pravi Jelinčič. "Glede na to, da smo v tej službi že večkrat opravljali nadzor lahko trdim, da to, kar nam je bilo povedano in, kar smo lahko ugotovili, potrjuje, da je bilo delo policije zakonito," meni Kangler.
Poziv, naj zaradi domnevnih kršitev zakona o kazenskem postopku in tudi človekovih pravic v primeru Popovič ukrepa, je danes iz Kopra prejel tudi varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek
JOŽEF JEROVŠEK: OBVEŠČEVALNA SLUŽBA JE BOLJ AKTIVNA
O delu komisije DZ za nadzor nad delom obveščevalno-varnostnih služb smo se v oddaji 24 ur pogovarjali z njenim predsednikom Jožefom Jerovškom.
V primeru Popovič torej nezakonitosti niste ugotovili. Ali obstajajo še kakršni koli pomisleki v tem primeru?
Delovna skupina komisije, ki je maja obiskala nadzorno-kriminalistično službo, je bila takrat seznanjena z uvedenimi posebnimi metodami in sredstvi. Vendar komisija tako čuva svoje skrivnosti, da niti vsi člani komisije niso bili s tem seznanjeni, tako da v tem smislu lahko to potrdimo. Na današnji seji pa smo še enkrat zahtevali, da se stvari premaknejo naprej tudi na področju drugih zadev, kot so Klinični center, SIB, Zbiljski gaj... Zahtevali smo tudi spisek morebitnih posebnih metod in sredstev v omenjenih zadevah.
Tega torej do zdaj še niste dobili?
Ne, ta spisek smo zahtevali v nekaj dneh.
Menda ste danes govorili tudi o postojnskem orožju. Nam lahko poveste kaj več?
Komisija je zadovoljna, da je prišlo do napredka pri tej zadevi, saj je ravno komisija tista, ki je drezala v to zadevo ves čas. Priganjala je tako Sovo kot tudi kriminalistično službo in jim ni dala miru. Zato smo tudi sprejeli izjavo, da je nenavadno, da se pojavljajo domneve, da je komisija stari zavirala. Mislimo, da smo zelo zaslužni, da je zadeva šla naprej. Rečeno nam je bilo tudi, da je bilo pisanje tednika Mladina o zadevi laž.
Direktor Sove Iztok Podbregar je na komisiji menda govoril tudi o odnosih s Hrvaško...
Odnose s Hrvaško in zaplete poznamo. Želimo pa vedeti, kako v tej zadevi informacije pridobivajo slovenske obveščevalne službe. Že v avgustu lani smo v zvezi z incidenti v Piranskem zalivu sklicali sejo, kar je po mojem mnenju pripomoglo, da je letos ta služba bistveno bolj aktivna, da je pridobila bistveno več podatkov za državo, ter da je zadeva bolj pripravljena v teh zadevah. Seveda vam podrobnosti o tem iz znanih razlogov ne morem govoriti.
Ali se morda med državama dogaja kakšna obveščevalna vojna, o kateri ne vemo ničesar?
Ne gre za obveščevalno vojno. V teh zadevah je normalno, da sodelujejo tudi druge obveščevalne službe iz sosednjih držav. Gre za vročo temo in nenavadno bi bilo, če naša obveščevalna služba ne bi zmogla obširno informirati naše pristojne komisije.
In pri tem je uspešna?
Moram reči, da je v primerjavi z lanskim letom veliko bolj pripravljena.