Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta pričakovano znova potrdil zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ki predvideva ustanovitev slabe banke. Naslednja ovira na poti k uveljavitvi te rešitve za sanacijo slabih bančnih terjatev je zdaj referendumska pobuda Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije.
Zakon ureja prenos slabih bančnih terjatev na posebno državno družbo za upravljanje terjatev bank, tako imenovano slabo banko.
Koalicija je prepričana, da bodo banke, še posebej tri največje v pretežni državni lasti, tako očistile svoje bilance in bodo lahko začele s kreditiranjem gospodarstva, zato ustanovitev slabe banke vidi kot absolutno prednostni protikrizni ukrep. Po besedah Andreja Širclja (SDS) zakon rešuje tako težave bančnega sektorja kot probleme gospodarstva.
Bojan Starman (DL) je izrazil upanje, da bo zakon preprečil "svinjarije", ki so se dogajale v bankah, nasprotovanje taki rešitvi pa se mu zdi poskus prikrivanja teh dejanj, ki so po njegovem osrednji razlog za trenutne težave Slovenije.
V opozicijski SD pa opozarjajo, da gre za najdražjo rešitev za sanacijo slabih bančnih terjatev in se zavzemajo za dokapitalizacijo bank ter reševanje slabih terjatev v okviru posebne družbe znotraj bančnega sistema.
V SD sicer sumijo še, da gre pri prenosu premoženja na slabo banko za krinko za preprodajo državnega premoženja. Tako kot pri Slovenskem državnem holdingu gre po besedah poslanca Matevža Frangeža za masovni premik premoženja v politično upravljano institucijo, kjer bo imela vlada prevladujoč vpliv.
V PS pa jih skrbi predvsem hitro sprejemanje zakona in odsotnost podrobnih izračunov ter posledično nejasen obseg slabih terjatev in javnofinančnih stroškov tega načina reševanja bančnega sistema.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.