V Levici prejemnike denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka oziroma tiste, ki bi to po zadnjih spremembah zakonodaje lahko postali, pozivajo k oddaji vloge za ti pravici. Znesek bo po novem namreč višji, a zvišanje ne bo avtomatično, so izpostavili. Denarna socialna pomoč bo za samsko osebo v skladu z zadnjimi spremembami zakonodaje od 1. junija več kot 87 evrov višja, a ta dvig ne bo avtomatičen in je treba oddati vlogo, je na novinarski konferenci dejal vodja poslanske skupine Levice Luka Mesec.
Kritičen je do tega, da ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ni omogočilo avtomatičnega dviga zneska niti ni upravičence obvestilo, da morajo oddati novo vlogo.
Skupaj z nekaterimi humanitarnimi organizacijami so ministrstvo pozvali k ukrepanju. Pozivajo ga, naj zagotovi avtomatičen dvig. "Če ne drugega, bi moralo ministrstvo dosedanje prejemnike vsaj obvestiti, da so do dviga upravičeni, in jih pozvati, naj v ta namen obiščejo najbližji CSD," dodajajo in pozivajo tiste, ki še niso prejemniki in se spopadajo z revščino, naj vložijo vlogo, saj se je zaradi povišanega cenzusa obseg upravičencev povečal.
Anja Kopač Mrak: Za avtomatičen dvig ni zakonske podlage
Strokovne službe na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so po navedbah Anje Kopač Mrak ocenile, da bi morali imeti za avtomatičen dvig denarne socialne pomoči, h kateremu so jih pozvale tudi nekatere nevladne organizacije, zakonsko podlago, brez nje pa tega ni mogoče narediti. "Če bi bila to stvar dobre volje, bi seveda mi to storili, žal bi moral zakon predvidevati ta avtomatizem oziroma odločanje po uradni dolžnosti," je dejala.
Kot je dodala, bi bilo treba takrat, ko je bil sprejet zakonski predlog o višji denarni socialni pomoči, razmisliti tudi o tem, da bi temeljni zakon, ki zdaj predvideva vlogo, na podlagi katere se ugotavlja upravičenost do prejemanja denarne socialne pomoči, predvidel avtomatizem oziroma odločanje po uradni dolžnosti.
Tako pa morajo po njenih navedbah tudi obstoječi uporabniki denarne socialne pomoči na center za socialno delo oddati vlogo za višjo denarno socialno pomoč in druge pravice, ki se vežejo na znesek minimalnega dohodka.
Kot so na ministrstvu naknadno pojasnili, z novelo ni bila določena samo nova višina osnovnega zneska minimalnega dohodka, ampak sta bili spremenjeni tudi ekvivalenčni lestvici za denarno socialno pomoč in varstveni dodatek, ki narekujeta novo odločanje.
Kopač Mrakova je ob tem omenila velik naval vlog na centre za socialno delo in pojasnila, da bodo pripravili tudi poračune za nazaj, če ne bodo uspeli pravočasno odločiti o vseh.
Nov osnovni znesek minimalnega dohodka, in sicer za samsko osebo 385,05 evra namesto trenutnih 297,53 evra, namreč začne veljati 1. junija. To pomeni, da se takrat na to vsoto zvišujejo znesek redne in izredne denarne socialne pomoči ter posmrtnine, prav tako pa bo višji cenzus za varstveni dodatek, in sicer bo za samsko osebo največ 566,02 evra, medtem ko trenutno dosega 484,97 evra.
"Če do denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka še niste upravičeni, lahko vlogo vložite že meseca maja 2018. Če že imate veljavno odločbo o denarni socialni pomoči oziroma varstvenem dodatku, pa je treba za uveljavljanje višjega zneska denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka najkasneje do konca julija 2018 oddati novo vlogo na center za socialno delo," so še pojasnili na spletnih straneh ministrstva.
Vse vloge, vložene do konca julija, bodo šteli, kot da so bile vložene do 31. maja
Na ministrstvu so pojasnili tudi, da se bo na podlagi navedene vloge na novo ugotovil materialni položaj osebe oziroma družine oziroma se bo ponovno preverilo, ali oseba še vedno izpolnjuje zakonsko določene pogoje za upravičenost do denarne socialne pomoči od 1. junija dalje. Denarna socialna pomoč je namreč odvisna od višine dohodkov, premoženja, prihrankov, števila družinskih članov in nekaterih drugih dejavnikov. Podobno pa velja tudi za varstveni dodatek.
Ker je posledica ponovne preverbe lahko torej tudi ta, da stranka do pravice ne bo več upravičena, so sprejeli odločitev, da se preračun opravi le na zahtevo stranke, in ne po uradni dolžnosti s strani centrov za socialno delo, so pojasnili.
Vse vloge dosedanjih prejemnikov, ki bodo vložene do konca julija, bodo šteli, kot da so bile vložene do 31. maja in od 1. junija upoštevali nov znesek denarne socialne pomoči.
Od januarja 2019 bo socialna pomoč nižja
Obenem so še pojasnili, da pri ugotavljanju upravičenosti do državne štipendije ne bodo upoštevali fiktivne denarne socialne pomoči v višjem znesku, ampak se bo upošteval znesek denarne socialne pomoči iz veljavne odločbe. "Če torej stranka, ki je že upravičena do denarne socialne pomoči, za preračun ne zaprosi, se ji pri državni štipendiji upošteva znesek denarne socialne pomoči iz veljavne odločbe za denarno socialno pomoč, in ne fiktivni višji," so navedli.
Navedena nova višina denarne socialne pomoči, torej 385,05 evra, pa bo v skladu z aprila sprejeto zakonsko spremembo veljala le do konca leta, z januarjem 2019 se bo namreč spremenila na 331,26 evra.
Levica: Pasivnost ministrstva pomeni, da z bojem proti revščini ne misli resno
V Levici, ki je bila pobudnica zvišanja denarne socialne pomoči, so se odzvali na izjave ministrstva: "To, da samodejnega dviga ne bo, v praksi pomeni, da bo brez sredstev za preživetje ostala večja skupina prejemnikov, še zlasti tistih najbolj ranljivih. Zaradi birokratskih zahtev ministrstva bodo izostali številni, ki za dvig niti ne vedo ali niso obveščeni, da je potrebno pravico za uveljavljanje nove višine dodatno zahtevati. S takšnim ravnanjem ministrstvo varčuje na račun najbolj revnih in zapostavljenih."
Pasivnost ministrstva po njihovem kaže na to, da ministrstvo z bojem proti revščini ne misli resno, opozarjajo pa na možne anomalije: "Dosedanjim prejemnikom se lahko celo zgodi, da se jim bo nov znesek socialne pomoči štel v izračun višine državne štipendije, čeprav dodatnih sredstev ne bodo prejeli. Zaradi administrativnega manevra ministrstva bi se tako septembra državne štipendije nekaterim utegnile celo zmanjšati, s čimer bi bili oškodovani dvojno." Po besedah poslanke Violete Tomić večina revnih ne pozna svojih pravic, zato bi jih moralo ministrstvo obvestiti o spremembah.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.