Komisija DZ za nadzor javnih financ je prekinila obravnavo predloga zaključnega računa lanskega državnega proračuna, ki mu je računsko sodišče izreklo negativno mnenje. V njem je namreč prepoznalo prikrito sanacijo bank, kar pa je finančni minister Franc Križanič danes na seji komisije zanikal, saj ta po njegovih besedah ni bila potrebna.
Računsko sodišče pričakuje popravek zaključnega računa proračuna za leto 2009, in sicer zaradi prikrite sanacije bančnega sistema, je povedal vrhovni državni revizor Jorg Kristijan Petrovič. Država je namreč lani kupnino od prodaje državnih obveznic in zakladnih menic naložila v poslovne banke v obliki triletnih depozitov, v svojih knjigah pa ta denar – blizu dve milijardi evrov – izkazovala kot prosta denarna sredstva.
Ker bodo omenjeni depoziti zapadli šele aprila 2012, se pri tem po oceni računskega sodišča pojavi težava prostega razpolaganja s tem sredstvi. A Križanič je danes dejal, da računsko sodišče izrazito napačno interpretira vprašanje, kaj je sanacija bančnega sistema, kaj je zaščita bančnega sistema in kaj je skrb za stabilno financiranje javnih financ, upoštevajoč zaostrene pogoje na trgu.
"Sanacija bančnega sistema ni bila izvedena, ker ni bila potrebna," je zatrdil Križanič in dodal, da pa je bila izvedena zaščita stabilnosti slovenskega bančnega sistema in v tem okviru predvsem stabilnosti financiranja javnih financ. "Umaknite tisti depozit, pa bomo videli, kaj je," je predlagal Vili Trofenik (Zares), ki se mu zdi današnja razprava nepotrebna, saj je komisija predlog zaključnega računa obravnavala že pred več kot mesecem dni, ko je vlado zadolžila za pripravo ustreznih sprememb zakona o javnih financah.
Te spremembe, ki bodo uredile postopek popravljanja zaključnega računa, so na finančnem ministrstvu že pripravili, je povedala generalna direktorica direktorata za proračun na ministrstvu za finance Alenka Bratušek, vendar pa člani komisije niso bili zadovoljni zgolj z napovedjo, da bo vlada predlog novele zakona poslala v obravnavo v DZ decembra. "Vlada mora sprejeti to, kar smo ji naložili na septembrski seji," je zahteval Andrej Vizjak (SDS) in predlagal prekinitev obravnave te točke, dokler ne dobijo ukrepov vlade.
V državni proračun se je sicer lani steklo 7,5 milijarde evrov, odhodki pa so znašali 9,3 milijarde evrov. Primanjkljaj je tako znašal 1,8 milijarde evrov in po Križaničevih besedah dosegel nekaj manj kot pet odstotkov bruto domačega proizvoda. Zniževanje izpostavljenosti makroekonomskim in tržnim tveganjem je v letu 2009 postal eden glavnih ciljev servisiranja dolga, je dejal minister in povedal, da je bilo tu treba izrazito povečati aktivnosti, odkoder izhajajo tudi nekateri nesporazumi.
"Zaključni račun ni dober, je slab," je ocenil Zvonko Černač (SDS). Negativno mnenje računskega sodišča ni šala, je menil in dodal, da skoraj pogreša poziv državnemu zboru, naj razmisli, ali taka vlada še lahko uživa zaupanje. "Negativno mnenje računskega sodišča namreč pritrjuje temu, da se ta vlada ne zaveda resnosti položaja, v katerem se je znašla Slovenija in se iz njega nikakor ne more izviti," je dejal.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.