Javni potniški promet mora postati prioriteta v razvoju Slovenije, saj bo le tako zagotovljena večja kakovost bivanja vseh državljanov, v poročilu, ki so ga pripravili na podlagi zaključkov projekta Mobilizacija za javni potniški promet, izpostavljajo v društvu za sonaraven razvoj Focus. Kot izpostavljajo, mora javni potniški promet (JPP) postati prioriteta sedanje in vseh naslednjih vlad.
"Z gradnjo avtocestnega križa in z načrti o gradnji tretje razvojne osi ter širitvah nekaterih cest se še vedno daje prednost energetsko in ekonomsko potratni vožnji z osebnimi vozili ter individualizaciji prebivalstva," opozarjajo v društvu. Cestni promet narašča, z njim pa tudi poraba goriv, število nesreč, zastojev, degradacija okolja ter emisije toplogrednih in drugih zdravju škodljivih plinov. Veliko od naštetih težav bi rešili ali vsaj omilili s povečano rabo sredstev javnega prevoza.
Javni prevoz uporablja vse manj ljudi
V Focusu opozarjajo, da javni prevoz uporablja vedno manj ljudi, ukinjajo se železniške in avtobusne proge, obstoječe linije so med seboj tako prostorsko kot časovno neusklajene, vedno več naselij je s sredstvi javnega potniškega prometa nedostopnih. Sistem javnega potniškega prometa je vse bolj nekonkurenčen in neučinkovit, kakovost bivanja in mobilnost se velikemu delu prebivalstva slabša, kar vodi v povečanje ekonomskih in socialnih razlik. Slednji problemi se najbolj kažejo na podeželju, ki je v primerjavi z mestom tudi z vidika razpoložljivosti JPP zapostavljeno.
Prepričani so, da poleg resolucije o trajnostni prometni politiki, ki jo je vlada sprejela leta 2006, potrebujemo še zavezujoče dokumente na področju JPP. Ob tem predlagajo nacionalni načrt za javni potniški promet, kjer bosta opredeljena tako časovnica kot finančni okvir vlaganja v JPP.
Država naj na področju javnega prometa ne varčuje
Država namreč po mnenju Focusa ne sme varčevati na področju JPP. Obenem pa je treba pravičnejše sofinancirati linije avtobusnega prevoza, JPP se mora financirati tudi iz sredstev povračila stroškov prevoza na delo, poiskati je treba vse vire financiranja JPP, jih združiti in upravljati JPP iz enega mesta, še poudarjajo. V poročilu še predlagajo odstranitev ovir, ki preprečujejo združitev posebnih prevozov (predvsem šolskih) z navadnimi linijskimi prevozi, in ovir, ki ponudnikom JPP onemogočajo večjo prožnost.
Člani Focusa izpostavljajo, da slabo sodelovanje občin in njihov neposluh za tematike JPP prispeva k nepovezanosti sistemov JPP na regionalnem nivoju. Tudi država bi morala spodbujati inovativne pristope v JPP, ne pa jih zavirati z zakonodajo.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.