Zgodba o podjetju Gratim je še ena v vrsti žalostnih zgodb o slovenskih gradbenih podjetjih. Največjo škodo so tudi v tem primeru utrpeli delavci. Ti plače, dodatkov in regresa niso prejeli že od septembra 2010, podjetje pa je v stečaju šele od 11. julija 2012. In medtem ko delavci čakajo, ali bodo le dobili denar, ki jim ga Gratim dolguje, pa nekaterim grozi, da bodo ostali tudi brez strehe nad glavo. Delavci, ki živijo v bivališču v Sežani, so namreč dobili obvestilo, da bodo 30. januarja morali zapustiti prostore.
Tri stanovanja so bila v lasti podjetja, za katerega so delavci delali, delodajalec Mesud Ibričić pa jih je kupil na lizing. Delavci so za nastanitev plačevali po 150 evrov, a ker delodajalec ni poravnal svojih obveznosti do banke, je ta zdaj lastnica stanovanj. Eno od stanovanj je že zapečateno, dvema pa grozi enaka usoda.

Delavec Husein Beganović je eden tistih, ki v bivališču v Sežani vztraja. Za 24ur.com je povedal, da se je pripravljen boriti za to, kar mu pripada. Podjetje mu dolguje več kot 20.000 evrov, Beganović pa opozarja na nepoštenost slovenske zakonodaje. Ne razume namreč, kako je mogoče, da država dopušča takšno goljufanje delavcev, medtem ko je Ibričić lahko mirno preko svoje partnerke ustanovil novo podjetje Mongrad. Beganović meni, da bi Sloveniji morala biti za zgled Avstrija, kjer zakonodaja kaj takega preprečuje. Poleg tega v Avstriji država poskrbi, da delavci dobijo plačo, nato pa ta znesek izterja od delodajalca.
A pri nas takšne zakonodaje nimamo, zato Beganović meni, da bi bilo dobro, da delavci protestirajo. "Ne samo gradbeni delavci, ampak vsi delavci," je povedal Beganović.
Delavci, ki še živijo v dveh stanovanjih v Sežani, upajo, da bo banka popustila in da bodo v stanovanjih lahko ostali do konca stečajnega postopka.
Hypo razume stisko delavcev, a pravi, da mora ščititi svoje poslovne interese
V podjetju Hypo Leasing razlagajo, da so lizinško pogodbo za najem treh apartmajev v Sežani prekinili že aprila 2011 in da od takrat v teh apartmajih delavci Gratima bivajo brezplačno. Pravijo pa, da so kot podjetje, katerega osnovna dejavnost je financiranje, dolžni ščititi svoje poslovne interese. Pravijo, da so upoštevali socialno stisko, v kateri so se znašli delavci, in jim omogočili trimesečno brezplačno začasno bivanje. "Sedaj mineva že leto in devet mesecev, ko v teh apartmajih bivajo brezplačno," pravijo v Hypo Leasingu. Ves ta čas so v podjetju skrbeli za stroške, ki so narasli na približno 30.000 evrov.
V dogovorjenem roku večina nekdanjih delavcev Gratima ni našla rešitve za svoj stanovanjski problem in tako na Hypo Leasingu pravijo, da so se bili "žal primorani poslužiti pravnih sredstev, da lastnina ponovno preide v last in posest dejanskega lastnika".
V podjetju Hypo Leasing pravijo, da so obvestili in pozvali k ukrepanju tudi pristojne institucije, denimo center za socialno delo, Rdeči križ, Karitas, pa tudi sežansko občino. Vendar pa napredka ni bilo. "Zato pristojne institucije ponovno pozivamo k skupnemu reševanju nastale situacije, saj bo le na ta način mogoče zadostiti interesom vseh vpletenih strani," so še dodali.

Na občini pravijo, da imajo izredno malo pristojnosti
Medtem pa na sežanski občini pravijo, da so od novinarjev izvedeli, da morajo delavci zapustiti stanovanji v Sežani do 30. januarja. Pravijo, da se zavedajo resnosti problema in možnih posledic zaradi povečanja nezaposlenosti v njihovi občini, a dodajajo, da imajo občine na tem področju izredno malo pristojnosti. Razlagajo, da so se vseeno že v letu 2011 aktivno vključili v reševanje stiske delavcev. Tudi na občini pravijo, da so se aprila 2011 z družbo Hypo Group Alpe Adria dogovorili, da delavcem omogočijo začasno nadaljevanje bivanja.
Občino pa omejuje tudi zakonodaja. Občina sicer ima zagotovljena sredstva za dodeljevanje denarnih pomoči za socialno ogrožene občane, a do takšne pomoči so upravičene osebe, ki imajo slovensko državljanstvo in stalno prebivališče v njihovi občini ter izpolnjujejo pogoje pravilnika o dodeljevanju interventnih enkratnih denarnih pomoči v Občini Sežana. Postopek ugotavljanja upravičenosti do takšne pomoči se začne na predlog Centra za socialno delo Sežana.
Tudi za pridobitev bivališča oz. stanovanja morajo posamezniki izpolnjevati določene pogoje, in sicer morajo poleg stalnega bivališča v občini Sežana in slovenskega državljanstva s prijavo na javni razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj doseči določeno število točk, ki jih prejmejo po zakonsko določenih kriterijih. "Ta merila torej ne določa občina, pač pa resorno ministrstvo," še dodajajo na občini.
Delavci naj bi sicer napovedali, da bodo v primeru, da bodo svoje prebivališče morali zapustiti, od občine zahtevali, da jim priskrbi novo. A na občini s tako namero delavcev niso seznanjeni.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.