V Mladem forumu SD menijo, da je predlog zakona o malem delu korak v pravo smer, vendar potrebuje nekaj popravkov. Obenem pa bi moral biti sprejet tudi nov način štipendiranja, ki bi študentom omogočil, da se osredotočijo na študij, je na novinarski konferenci povedal predsednik Mladega foruma Marko Kastelic.
V Mladem forumu so zadovoljni, ker je ministrstvo pri predlogu zakona upoštevalo tudi nekaj njihovih predlogov. Pozdravljajo predvsem omejitev števila oseb, ki v podjetju lahko opravljajo malo delo, in omejitev letnega zaslužka na minimalno letno neto plačo. Pozdravljajo tudi možnost opravljanja malega dela za nezaposlene.
Več možnosti dela in odprava zgornje omejitve plačila
Kljub temu pa so v Mladem forumu prepričani, da brez določenih popravkov zakon ne bo mogel obveljati. Predlagajo, da se iz predloga zakona o malem delu odstrani tedenska omejitev dela, poveča omejitev letnega števila delovnih ur na 960 in zviša minimalna urna postavka na pet evrov bruto, maksimalna omejitev urne postavke pa se odpravi.
Za manjšo obdavčitev malega dela
Poleg tega ne vedo, zakaj bi morali študentje plačevati okoli šest odstotkov zaslužka za zdravstveno zavarovanje, ko pa ga že imajo. Brez plačevanja za zavarovanje bi se obdavčitev, ki je v trenutnem predlogu zakona malo manj kot 30-odstotna, lahko "zmanjšala na sprejemljivejših 23 odstotkov".
Spremenili bi tudi določilo, da se štiri odstotke nameni za financiranje posameznih organizacij. Ta denar bi namenili posebni mladinski fundaciji, preko katere bi se financiralo vse druge organizacije. Menijo tudi, da "upokojenci že imajo zelo dober način financiranja svojih organizacij in ne vidimo potrebe, da bi se financirali še iz malega dela".
Sočasno izboljšanje štipendiranja
Posebej pa opozarjajo še, da lahko zakon o malem delu stopi v veljavo le s sočasnim izboljšanjem načina štipendiranja. Ker se "zavedajo nujnosti sprememb štipendiranja", bodo predstavili tudi svoj predlog na to temo.
Podmladek LDS: Nujnost prenove štipendijske politike
Podobno kot Mladi forum SD so tudi v mladi liberalni demokraciji (podmladek LDS) zapisali, da načeloma podpirajo reforme na področju študentskega dela, hkrati pa opozarjajo na nujnost prenove štipendijske politike. Obenem predlagajo dvig omejitve števila ur v okviru predloga zakona ter da se premisli o smiselnosti omejitve zgornje vrednosti urne postavke. Sprašujejo se tudi o smiselnosti plačevanja zdravstvenega zavarovanja za študente, saj ti že imajo urejeno zdravstveno zavarovanje do 26. leta.
MSi: Previsoka obdavčitev, manj za študentske organizacije
Tudi v podmladku NSi, MSi, menijo, da študentskega dela ne bi smeli omejevati, dokler se štipendijska politika ne uredi tako, da bi imel vsak študent dostojno štipendijo. Najbolj pa so kritični do 29,5-odstotne obremenitve dela. "Tako visoka obdavčitev kaže na požrešnost vlade in na to, da ji je mar le državna blagajna," je opozoril predsednik podmladka NSi Jernej Vrtovec.
Študent lahko po ministrovem predlogu zasluži največ 340 evrov, je navedel Vrtovec. Ob tem v podmladku sprašujejo predsednika vlade Boruta Pahorja in ministra Ivana Svetlika, "ali bi lahko preživela mesec s takšnim zneskom in si ob tem plačala še bivanje, malico in prevoz".
Zakonu v tej obliki nasprotujejo in menijo, da bi se mu študentje morali upreti.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.