Milan Smolnikar je v pričanju pred dvema tednoma obnovil zgodbo z 20. marca 1994, ko je prišlo do incidenta v Depali vasi. Njegovo pričanje se je precej razlikovalo od pričevanj štirih obtožencev, nekdanjih pripadnikov specialne enote Moris oziroma Varnostnega organa ministrstva za obrambo (VOMO), ki so obtoženi "protipravnega odvzema prostosti na grozovit način".
Smolnikar se je še posebej ustrašil "zveri"
Zaslišanje Milana Smolnikarja je trajalo štiri ure. Opisal je srečanje z Mitjo Kunstljem na bencinski črpalki v Domžalah, ki mu je namignil, da bo Smolnikarju dal dokumente, vendar jih ni. Ko je Smolnikar nadaljeval pot brez Kunstlja, mu je pot z avtom prekrižalo neko vozilo, tako da je moral na hitro ustaviti. Od tod se zgodba Smolnikarja zelo razlikuje od obtoženih: Smolnikar med drugim govori o "grozoviti" nasilnosti obtoženih Darka Njavra, Roberta Suhadolnika, Simona Krejana in Andreja Podbregarja. Prav Njavro naj bi stopil proti Smolnikarju, nameril pištolo in zavpil: "Ubil te bom, prasec, vse bomo aretirali!" Vendar bolj kot Njavra se je Smolnikar "ustrašil" civilne osebe, ki jo je poimenoval kar "zver", za katero je bil prepričan, da ga bo ustrelila.
Nič ne vedo o neidentificirani "zveri"
Četverica obtožbo zanika, češ da je delala po navodilih nadrejenih in skladno s pristojnostmi, aretirala pa ni civilista, pač pa človeka, ki je opravljal vohunsko dejavnost. Po njihovem mnenju obtožbe o njihovi nasilnosti niso upravičene. Mogoče so ga grobo prijeli, a to le zato, ker se jim je Smolnikar zelo upiral; oškodovanec vse trditve o upiranju zanika. Vsi, pa tudi dve priči Boštjan Otoničar in Bojan Hočevar, ki sta prav tako sodelovala pri "aretaciji" Smolnikarja, pa ne vedo nič o "zveri".
Vpliv tajnih policijskih dokumentov na obravnavo
Nadaljevanje obravnave je pod vplivom nedavnih ugotovitev parlamentarne komisije za nadzor nad delom obveščevalno-varnostnih služb. Po trditvah nekdanjih vodilnih uslužbencev policije, ki so sodelovali v tajni akciji proti uslužbencem obrambnega ministrstva, naj bi predsednik SDS Janez Janša domnevno kršil zakon o tajnih podatkih. Janša je namreč na novinarski konferenci javno objavil obstoj tajnih policijskih dokumentov o t.i. zadevi Depala vas, iz katerih so razvidne nekatere podrobnosti o Smolnikarjevi dejavnosti proti ministrstvu za obrambo.
Presednik parlamentarne komisije Jožef Jerovšek (SDS) je povedal, da so se pojavili še nekateri dokumenti o omenjeni aferi. Gre za 233 dokumentov iz "zadeve" Depala vas, ki so arhivirani v Gotenici v uradnem arhivu, obstaja pa še 77 dokumentov, ki so jih odkrili leta 2000 ob primopredaji poslov tedanjemu notranjemu ministru Petru Jambreku in jih zdaj hrani kriminalistična policija. Naknadno pa se je našlo še 71 dokumentov, ki so prav tako na kriminalistični policiji.
Sicer pa je obramba danes predlagala zaslišanje več oseb, med drugim tudi tedanjega notranjega ministra Ivana Bizjaka in tedanjega ministra za obrambo Janeza Janše. Obravnava se bo nadaljevala že v petek, 18. aprila, verjetno z zaslišanjem Mitje Kunstlja, Gašperja Norberta in Antona Krkoviča; na predlog obrambe naj bi si ogledali tudi videokaseto, ki je bila posneta na mestu dogajanja 21. marca pred devetimi leti.