Čeprav se zdi, da je to izziv za prihodnost, je še kako pomembno, da rešitev poiščete pravi čas.
Z zaključkom hladnejših mesecev se ponuja idealen čas za načrtovanje, izvedbo in prilagajanje novemu ogrevalnemu sistemu, brez da bi to vplivalo na udobje vašega bivanja

Toplotne črpalke so trajnostna rešitev
V dobi, ko postaja trajnostni način življenja vse bolj pomemben, se nas veliko sprašuje, kako lahko prispevamo k bolj zeleni prihodnosti, brez žrtvovanja udobja svojega doma.
Zanimivo je, da zgradbe, v katerih živimo in delamo, prispevajo skoraj 40 % vseh svetovnih emisij CO. Zamislite si potencialni vpliv, ki bi ga lahko imeli na okolje, če bi vsak posameznik sprejel vsaj eno odločitev za zmanjšanje svojega ogljičnega odtisa.
Namreč, številne naše vsakodnevne dejavnosti povzročajo emisije toplogrednih plinov – uporaba elektrike, vožnja avtomobila, odlaganje odpadkov in seveda ogrevanje doma.
Prehod na toplotne črpalke je pomemben prispevek k globalnim prizadevanjem za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in boj proti podnebnim spremembam. Po raziskavi McKinsey&Company, bi po svetu z uporabo toplotnih črpalk namesto tradicionalnih kotlov na peči lahko zmanjšali svetovne emisije CO za kar 3 gigatone na leto.
Z izbiro toplotne črpalke kot glavnega sistema ogrevanja lahko posamezniki aktivno sodelujemo v prehodu na čistejše, bolj zelene energetske sisteme in prispevamo svoj del k varovanju našega planeta za prihodnje generacije.
Okolje ponuja neizčrpne vire energije
Toplotne črpalke predstavljajo eno izmed najbolj trajnostnih rešitev za ogrevanje domov, predvsem zaradi njihove visoke energetske učinkovitosti in sposobnosti izkoriščanja obnovljivih virov energije.
Za razliko od tradicionalnih sistemov, ki so odvisni od fosilnih goriv, toplotne črpalke za svoje delovanje izkoriščajo vire iz okolice – zemlje, vode ali zraka. In okolje jih ponuja veliko.
Delujejo tako, da same ne ustvarjajo toplote, temveč pridobljeno toploto (npr. iz zraka) premikajo od enega toplotnega vira k drugemu.
Za prenos toplote od začetnega toplotnega vira do ogrevalnega sistema za distribucijo toplote (radiatorjev ali talnega ogrevanja) pa porabijo minimalno električne energije. Ta minimalna poraba električne energije je del, ki bremeni okolje in del, ki ga kot končni uporabnik plačate.
Za pridobivanje toplote porabi le 20 % električne energije, vso preostalo pa pridobi iz zunanjega okolja. Če imate doma sončno elektrarno, lahko za delovanje toplotne črpalke izkoristite energijo, zajeto od sonca.
Ta pristop omogoča, ne le energetsko samooskrbo, temveč vas vodi do cilja ogljične nevtralnosti.
Trajnostni vidiki toplotnih črpalk pa niso pomembni le za okolje in družbo kot celoto, ampak prinašajo tudi konkretne, merljive koristi za posameznike, ki se odločijo za to "modro izbiro".
Prihranki, udobje in brezskrbnost
Ogrevanje doma predstavlja največji strošek v gospodinjstvu. Zmanjševanje porabe energije prispeva k ohranjanju naravnih virov in hkrati prinaša finančne prihranke, saj se lahko stroški za ogrevanje znatno znižajo. Kako učinkovita bo poraba energije – in kako nizki bodo stroški – je v veliki meri odvisno tudi od koeficienta učinkovitosti toplotne črpalke.
Energetska učinkovitost posameznega modela toplotne črpalke je odvisna od njenega koeficienta učinkovitosti (COP).
Vrednost COP nam govori o razmerju med porabljeno električno energijo in pridobljeno toploto.
Na primer, če ima toplotna črpalka vrednost COP 5 pomeni, da bo za vsak kilovat električne energije proizvedla 5 kW toplotne energije. Zdaj je verjetno že bolj jasno, zakaj so stroški ogrevanja s toplotno črpalko lahko nižji. Z izbiro kvalitetne toplotne črpalke lahko govorimo o prihrankih tudi do 75 %.

Poleg izstopajoče energetske učinkovitosti in posledičnih prihrankov, toplotne črpalke prinašajo novo dimenzijo udobja in brezskrbnosti. Njihovo upravljanje je namreč v večji meri avtomatizirano in posledično zelo udobno.
Zahvaljujoč napredni tehnologiji omogočajo natančno regulacijo temperature v prostorih, kar zagotavlja konstantno in prijetno bivalno okolje skozi celo leto.
Zmožnost programiranja temperaturnih profilov glede na čas dneva ali specifične potrebe posameznika pomeni, da lahko vsak najde svojo idealno nastavitev, ki mu zagotavlja maksimalno udobje.

Nastavitve se izvedejo preko preprostega vmesnika na dotik ali z upravljanjem na daljavo preko pametnih naprav. To pomeni, da lahko uporabniki prilagodijo nastavitve ogrevanja tudi, ko so zdoma in tako poskrbijo za topel dom ob prihodu domov.
Z avtomatizacijo in enostavnim upravljanjem, ki ga nudijo toplotne črpalke, vsakdanje življenje postane bolj prijetno in brezskrbno. To je še dodaten razlog, zakaj je prehod na toplotno črpalko modra izbira za tiste, ki iščejo optimalno kombinacijo udobja, varčnosti in trajnostnega načina življenja.
Slabosti toplotne črpalke, ki to niso
Pred večjo investicijo se o izdelku dodobra pozanimamo in naredimo seznam prednosti ter slabosti.
Prednosti toplotnih črpalk so jasne, kakšne pa so slabosti?
Velikokrat se zgodi, da gre za napačno razumevanje ali premalo informacij o tem, kako te naprave dejansko delujejo.
#1: Visoki stroški investicije
Pogosto slišimo, da so toplotne črpalke predrage. Resda začetna investicija zahteva višji finančni vložek v primerjavi z nekaterimi tradicionalnimi sistemi, vendar je pomembno upoštevati dolgoročne prihranke pri energiji.
Toplotne črpalke imajo zelo visoko energetsko učinkovitost, kar pomeni, da se zmanjšajo stroški ogrevanja, investicija pa se v povprečju povrne v 5 letih. Po preteku povračilne dobe, bodo ostali le še prihranki.
Začetno investicijo pa lahko omilimo s subvencijo Eko sklada, ki nudijo finančno podporo za okolju prijazne naložbe. Pri izbranem ponudniku pa povprašamo o morebitnih popustih in ugodnostih.
#2: Neučinkovitost v hladnem vremenu
Nekateri verjamejo, da toplotne črpalke v hladnih zimskih mesecih niso učinkovite. Na trgu je ogromno znamk in modelov toplotnih črpalk in za nekatere, sploh začetne modele, je to morda držalo. Zahvaljujoč nenehnemu razvoju na tem področju, sodobne toplotne črpalke delujejo izjemno učinkovito tudi pri zelo nizkih temperaturah. Tudi do –20 C in nižje. To pomeni, da boste imeli zanesljivo ogrevanje tudi v primeru hude zime.
Po podatkih Evropskega združenja toplotnih črpalk EHPA, ima Norveška največ vgrajenih toplotnih črpalk na prebivalca. V visokem odstotku pa sta tudi njeni sosedi, Finska in Švedska.
Mit #3: Montažne omejitve
Velikokrat slišimo tudi, da so toplotne črpalke omejene z instalacijo in da vsak dom ni primeren za njihovo vgradnjo. Resnica je, da so toplotne črpalke izjemno prilagodljive in obstajajo rešitve za skoraj vsako vrsto objekta.
Ne glede na to, ali živite v novogradnji ali v starejši hiši, ali se ogrevate z radiatorji oziroma s talnim, stenskim ali stropnim gretjem. Obstajajo možnosti toplotnih črpalk, ki se lahko prilagodijo vašim specifičnim potrebam.
Orca in Mitsubishi Electric
Orca Energija se že vrsto let uveljavlja kot zanesljiv in kakovosten ponudnik toplotnih črpalk, tako na Slovenskem kot Evropskem trgu. Z roko v roki sodeluje s podjetjem Mitsubishi Electric – kombinacija lastne notranje enote in visoko zmogljivih zunanjih enot Mitsubishi Electric zadovoljuje potrebe po ogrevanju prostorov in sanitarne vode v različnih podnebnih pogojih, tudi tistih najbolj zahtevnih.

Med zavidanja vredne projekte spada ogrevanje stanovanjskih ter poslovnih prostorov na Irskem. Otoška dežela, s svojimi hladnimi obmorskimi kraji, z visoko stopnjo vlage, predstavlja ene najtežjih razmer za delovanje toplotnih črpalk. Vendar ne za to lokalno štajersko podjetje.
Prisluhnite več tisoč zadovoljnim uporabnikom
Poleg Evropskih referenc, Orci zaupa že več tisoč zadovoljnih uporabnikov iz naše Sloveniji. Med njimi je tudi priljubljen slovenski glasbenik Blaž Švab, ki je postal tudi ambasador podjetja. "Sam sem lastnik Orcine toplotne črpalke, ki me že 4. sezono ogreva udobno in varčno. Stroške ogrevanja smo že v prvi sezoni zmanjšali za več kot 60 %, najbolj pa me veseli, da ne zahteva nobenega dela z moje strani. Vedno se vrnem v topel dom."

Pomlad ni le čas za čiščenje in osvežitev naših prostorov, ampak tudi za modre odločitve, ki bodo pozitivno vplivale na naše bivalno okolje in okolje nasploh. Ujemite pravi čas za investicijo in do 30. 4. 2024 preverite Orcino spomladansko akcijo, ki prinaša popuste do 25 % in raznolike dodatne ugodnosti v vrednosti 1.000 EUR in več.
Naročnik oglasne vsebine je Orca Energija d.o.o.
Viri:
McKinsey&Company (2022): Building decarbonization: How electric heat pumps could help reduce emissions today and going forward. Dostopno na: https://www.mckinsey.com/industries/electric-power-and-natural-gas/our-insights/building-decarbonization-how-electric-heat-pumps-could-help-reduce-emissions-today-and-going-forward
European Heat Pump Association EHPA