Predsednik republike Danilo Türk je danes ob 00.01 podpisal odlok o razpustitvi Državnega zbora Republike Slovenije in o razpisu predčasnih volitev, ki bodo v nedeljo, 4 . decembra 2011.
S podpisom odloka je predsednik določil tudi datum, ko začnejo teči roki za volilna opravila. Za tako zgodnjo uro podpisa se je predsednik odločil, da bi omogočil čimprejšnjo izvedbo volilnih opravil. Kandidature bodo lahko vložene že danes po odprtju upravnih enot, prav tako bo mogoče dejanje podpisov podpore, so sporočili z urada predsednika. Skrajni rok za vložitev kandidatur pa je 9. november.
Predsednik republike je razpustitev parlamenta in razpis volitev napovedal po tem, ko vlada premierja Boruta Pahorja 20. septembra ni prestala glasovanja o zaupnici, s čimer ji je prenehal mandat, predloga za imenovanje novega mandatarja pa ni bilo. Türk je s podpisom akta o razpustitvi DZ in razpisu volitev počakal do preteka ustavno določenega 30-dnevnega roka, že tedaj pa je napovedal, da bo volitve razpisal za 4. december.
Uradni začetek volilne kampanje bo 4. novembra
Kandidate za poslance sicer lahko predlagajo politične stranke in volivci. Politična stranka lahko vloži listo kandidatov v vsaki volilni enoti, če jo podprejo najmanj trije poslanci oziroma v posamezni volilni enoti s podpisi najmanj 50 volivcev. Če pa želi kandidatno listo vložiti skupina volivcev, mora njeno kandidatno listo v posamezni volilni enoti s podpisi podpreti najmanj tisoč volivcev.
Vsi organizatorji volilne kampanje – ta se bo uradno začela 4. novembra – pa morajo do ponedeljka odpreti posebne transakcijske račune, s katerih bodo morali poravnati vse stroške kampanje. Podrobnejši rokovnik volilnih opravil bo sicer v ponedeljek pripravila Državna volilna komisija.
Obeta se nam pestra volilna tekma
Z današnjim dnem je državni zbor razpuščen. Mandat sedanjega sklica DZ bo kljub razpustitvi trajal vse do ustanovne seje novega državnega zbora, ki mora biti sklicana najpozneje 20 dni po izvolitvi. To pa ne pomeni, da bo imel DZ v tem času tudi polna pooblastila, saj bo lahko odločal le še o nujnih zadevah na izrednih sejah.
Na šestih parlamentarnih volitvah v zgodovini samostojne države se sicer obeta pestra volilna tekma. V boj za poslanske stolčke se bo namreč poleg uveljavljenih strank podalo še nekaj novonastalih strank in list, ki utegnejo po volitvah premešati karte v slovenskem političnem prostoru. Med njimi bosta stranki Zorana Jankovića in Gregorja Viranta.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.