Za muslimane se danes končuje mesec posta in začel se je tridnevni ramazanski bajram. Gre za največji praznik za muslimane po vsem svetu.
Ob tem je islamska skupnost v Sloveniji v sporočilu za javnost zapisala, da je za njimi 29-dnevno obdobje, v katerem so se postili ter preizkušali svojo odločnost in pripravljenost, "da se odrečemo lagodnosti življenja ter poskusimo dojeti in razumeti tiste, ki ne uživajo vsega udobja tega sveta; je bila priložnost, da razumemo, kako so dobrine in vse premoženje, ki ga imamo, sredstvo in ne cilj za življenje, h kateremu moramo strmeti."
Kot še pišejo, je bil ta mesec namenjen učenju samospoštovanja duše v želji, da premaga telesne strasti. "Post nas je vzgajal, da se zavedamo človeških potreb, zavedajoč se dejstva, da na svetu, tudi med nami, obstajajo tisti, ki potrebujejo našo materialno pomoč ali prijazno besedo," so zapisali in dodali, da jim je ramazan pomagal, da se lažje soočajo z življenjskimi izzivi, izkušnjami in težavami.
"Bajram je radost za človeško dušo, ki se je postila v mesecu ramazanu, se tekom dneva odrekala hrani in pijači ter telesnim užitkom. Čas ramazana je bil čas našega intenzivnega družinskega ter prijateljskega druženja ob posebnih večerjah in molitvah," so pojasnili.
Islamska skupnost ob tej priložnosti organizira bajramske svečanosti, in sicer v 18 slovenskih mestih. Glavna svečanost, ki jo vodi mufti Nedžad Grabus, poteka v Ljubljani, druge pa so v Kopru, Mariboru, na Jesenicah, v Kranju, Postojni, Novi Gorici, Krškem, Celju in drugih krajih.
Ramazan je deveti mesec v muslimanskem koledarju, ki se ravna po luninih menah. Je eden od petih stebrov islama, med katerimi so tudi izpovedovanje vere v Alaha in njegovega preroka Mohameda, molitev petkrat na dan, dajanje miloščine revnim in bolnim ter romanje v Meko vsaj enkrat v življenju.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.