Finci naj bi na Hrvaško poslali tako imenovani “red code arrest warrant“, najvišjo stopnjo tiralice, s katero od Hrvaške zahtevajo takojšnjo aretacijo in izročitev iskane osebe, poroča današnji Dnevnik. Finska sicer naloga za aretacijo ni objavila na Interpolovih spletnih straneh, finski preiskovalci pa za slovenski časnik domnevne najvišje stopnje tiralice niso želeli komentirati.
Da je za Wolfom izdana “rdeča“ tiralica, poroča tudi Jutarnji list, ki izpostavlja, da je v primeru takšne tiralice nujna takojšnja aretacija. Walter Wolf je kljub temu brez težav prečkal hrvaško mejno kontrolo in se zglasil na sodišču v Karlovcu. Razlog za to je najverjetneje v tem, da ima podjetnik poleg kanadskega in avstrijskega tudi hrvaško državljanstvo, kar mu trenutno zagotavlja neizročitev.
Po besedah Wolfovega odvetnika Andreja Kaca bi njegovega klienta lahko pridržali na Dunaju, ko je bil tam v začetku meseca zaslišan. Vmes je bil Wolf po odvetnikovih trditvah še štirikrat na Hrvaškem in petkrat v Avstriji, pa ga tudi niso pridržali. Po mnenju odvetnika bi Wolfa že prijeli, če bi imeli takšen namen. Tovrstna tiralica se po njegovih besedah po navadi izda takrat, ko nekoga – na primer bančnega roparja – v eni od držav opazijo po večletnem iskanju. Wolf pa je vsak večer na svojem stalnem naslovu, je zatrdil.
V zvezi z Interpolovim nalogom za prijetje je povedal, da je bil izdan pred informativnim razgovorom na Dunaju v začetku meseca. Kot je pojasnil, je bil izdan zaradi konfliktnosti zadeve, da bi zagotovili Wolfovo navzočnost. Poudaril pa je, da se je informativni razgovor le posredno dotikal zadeve Patria.
Hrvaška policija ne bo ukrepala
Tiskovni predstavnik hrvaške policije Krunoslav Borovec je na vprašanje, ali bodo aretirali in izročili Wolfa, odgovoril, da je to stvar pravosodja in ne policije. “Ko gre za hrvaške državljane, hrvaška policija ne ukrepa na temelju mednarodne tiralice,“ je razložil in dodal, da novinarjem ne bo dal operativnih informacij, ki jih ima hrvaška policija o omenjenem podjetniku.
Wolf se ne čuti krivega
Na sodišču v Karlovcu je proti Wolfu vložena obtožnica v povezavi z 20.000 evri. Očitajo mu nezakonito prodajo poslovnih prostorov Karlovške industrije obutve v srbskem Valjevu. Nekdanjega direktorja Iva Maglico, ki je medtem umrl, naj bi nagovoril, naj denar od prodaje nakaže na njegov račun.
Sojenje se je začelo ob 8.45 in se končalo ob 11. uri. Wolf je v uvodnem zagovoru dejal, da se ne počuti krivega, poroča spletni Večernji list.
V sodni dvorani je večkrat poudaril, da je na sojenje v Karlovac pripotoval brez vsakršnih težav. Z letalom se je pripeljal iz Kanade do Dunaja, potem pa mimo Maribora, in to s črnim mercedezom S600 V12, lihtenštajnskih registrskih tablic. Na novinarsko vprašanje, ali je imel kakršne koli težave pri prečkanju hrvaške meje, je odgovoril: "Saj vidite, da sem prišel in poglejte, tukaj (je kazal z roko na parkirišče sodišča) sem parkiral avtomobil", je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.
Na sojenju je pojasnil, da se je 20.000 evrov na njegovem bančnem računu, odprtem pri Splitski banki, znašlo na predlog Iva Maglice, ki mu je kot uglednemu gospodarstveniku popolnoma zaupal. “Mogoče je moja neumnost, da sem dopustil, da se je denar znašel na mojem zasebnem računu. Nisem vedel, da je to prepovedano. Pri nas v Kanadi je takšna transakcija dovoljena. Tudi v Sloveniji so me obtožili, da sem premierju plačal 300.000 evrov, seveda to ni res. Le kakšno korist bi imel od teh 20.000 evrov, ko moje premoženje skupaj znaša od 60 do 80 milijonov evrov?“
Sojenje so prekinili, nadaljevanje je predvideno 10. decembra. Od Splitske banke bo sodišče poskušalo pridobiti podatke o transakcijah spornega denarja. Tožilec zahteva, naj Wolf odgovarja zaradi zlorabe položaja in če bo spoznan za krivega, mu grozi od enega do deset let zapora.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.