Vprašanje vzdrževanja državnih cest je v zadnjih tednih v središču pozornosti. Direkciji RS za ceste, ki upravlja s skoraj 6000 kilometri glavnih in regionalnih cest, je namreč konec junija zmanjkalo denarja za vzdrževanje cest, v drugi polovici leta pa bi potrebovali še približno 70 milijonov evrov.
Minister za infrastrukturo in prostor, ki opravlja tekoče posle, Samo Omerzel je pred kratkim predlagal, da bi nujna sredstva za vzdrževanje državnih cest zagotovili v okviru sprememb zakona o Družbi za avtoceste v RS, vendar vlada tega predloga (še) ni potrdila. Direkcija je že večkrat opozorila na absurdnost situacije in poudarila, da mora sredstva zagotoviti ministrstvo.
Zaradi slabih cest več nesreč
Predstojnik prometnotehniškega inštituta ljubljanske fakultete za gradbeništvo in geodezijo Peter Lipar pravi, da so opozorila glede varnosti cest zelo realna. Vzrok za nesreče v EU v 95 odstotkih predstavlja človek, v treh odstotkih avto, v dveh pa cesta, medtem ko je glede na njihove raziskave cesta v Sloveniji za nesreče kriva v petih do desetih odstotkih primerov, je navedel.
Lipar sicer ocenjuje, da bi morali v državne ceste glede na stanje in sedanji trend propadanja vozišč v naslednjih 20 letih vsako leto vložiti od 300 do 350 milijonov evrov. Meni, da so manjše projekte sposobni izpeljati tudi domači gradbinci in da bi se v tem primeru organizirali. Možnost za sistemsko rešitev financiranja državnih cest pa vidi v namenskem zbiranju sredstev pri registraciji vozil (približno 140 milijonov evrov) in t.i. bencinskem centu, torej, da bi del trošarine iz tega naslova namenili izključno za vzdrževanje cest.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.