Slovenija

Za učinkovitejše opozarjanje pred ujmami

Ljubljana, 25. 07. 2008 14.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.Š.K./STA
Komentarji
5

Po nedavnem neurju, v katerem je bilo uničenih 35.000 hektarjev površin, veliko ljudi pa je ostalo brez strehe nad glavo, so na Arsu predstavili sistem obveščanja v primeru ujm.

Agencija RS za okolje (ARSO) je od junija vključena v evropski sistem obveščanja o nevarnih vremenskih pojavih Meteoalarm. Kot so sporočili na današnji tiskovni konferenci, pa nameravajo predvidoma jeseni nadgraditi siceršnje obveščanje o potencialno nevarnem vremenu v državi, in sicer z možnimi posledicami pojavov in nekaterimi splošnimi nasveti, kako naj prebivalci ravnajo.

Prvo opozorilo tri dni pred dogodkom

Močne poplave in padavine s točo so ponekod povsem uničile pridelek.
Močne poplave in padavine s točo so ponekod povsem uničile pridelek. FOTO: Miran Novak

Kot so pojasnili, državna meteorološka služba, če pričakuje, da bi lahko nek vremenski pojav povzročil škodo, najprej (največ tri dni pred pričakovanim dogodkom) upravi za zaščito in reševanje pošlje predhodno obvestilo. Nato (največ 36 ur pred dogodkom) opozorilo pošlje tudi ministrstvom, vladnim službam, medijem in drugim, obvestila z osveženimi podatki pa po potrebi pošilja tudi v vmesnem času do samega dogodka.

Služba - ki je lani postavila svojo spletno stran meteo.arso.si z aktualnimi informacijami o vremenu v Sloveniji in po Evropi - načrtuje, da bo predvidoma jeseni z dodatnimi informacijami nadgradila opozorila o nevarnih vremenskih pojavih. "Težimo k temu, da bi poleg stopnje nevarnosti popisali tudi možne posledice tovrstnih pojavov za določeno območje in del nekih splošnih nasvetov za prebivalstvo, kako omiliti škodo," je dejal Aleš Poredoš iz državne meteorološke službe.

Kako deluje Meteoalarm?

Podatke pošiljajo tudi na evropski sistem Meteoalarm, ki je projekt evropskega združenja državnih meteoroloških služb Eumetnet, vanj pa se je Slovenija vključila junija letos. Na spletni strani www.meteoalarm.eu je prikaz vremenskih opozoril za 25 držav, kolikor jih je vključenih v projekt, in sicer so stopnje opozorila za države in njihove regije označene z barvami - zeleno (ni nevarnosti), rumeno (potencialna nevarnost), oranžno (nevarnost) in rdečo (velika nevarnost).

Zadnje neurje v Sloveniji z oznako oranžna

Za zadnje neurje 13. julija je bila Slovenija označena z oranžno barvo, kar pomeni, da lahko ujma povzroči gmotno škodo ali nesreče in da ogroža prebivalstvo. "Ko gledamo za nazaj, bi si lahko privoščili tudi rdečo. Vendar je rdeča stopnja po definiciji najvišja stopnja, ki je ponavadi dosežena enkrat letno," je dejal meteorolog Branko Gregorčič in dodal, da se po posledicah oranžna stopnja od rdeče bistveno ne razlikuje.

V Kamniku je orkanski veter odkrival strehe.
V Kamniku je orkanski veter odkrival strehe. FOTO: Boštjan Košir

Napovedovanje lokacij neurij je nemogoče

Gregorčič je na novinarski konferenci izpostavil, da je nemogoče vnaprej napovedati lokacije teh neurij. Dodaja, da je najboljša preventiva kakovostna gradnja. Glede na razsežnost dogodka, pravi, je velika sreča, da ni bilo žrtev. Poredoš je dodal, da je na Meteoalarmu redko rdeča stopnja nevarnosti zaradi neviht, ker jih je težko časovno in lokalno opredeliti. "Stvar izboljšav metodologije je, da bi lahko zajeli tovrstne dogodke," je dejal Poredoš.

Po ažurne podatke na splet!

Podatki agencije za okolje o vremenu so splošno dostopni in jih je - z navedbo vira - mogoče prosto uporabiti. Predvsem zaradi ažurnega obveščanja pri izrednih vremenskih pojavih zato predlagajo, da čim več spletnih medijev svojo stran neposredno poveže s stranjo državne meteorološke službe. Na spletni strani Arsa si lahko med drugim ogledate tudi aktualno radarsko sliko padavin in satelitsko sliko oblačnosti. Agencija za jesen načrtuje tudi, da bo prek spleta dostopen arhiv državne meteorološke službe.

Arso načrtuje nadgraditev opozoril o nevarnih vremenskih pojavih.
Arso načrtuje nadgraditev opozoril o nevarnih vremenskih pojavih. FOTO: Tomaž Ungar
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Prvo Borec
26. 07. 2008 16.00
TFerarri škoda da nisi Ehjavčev svetovalec !!!
TFerarri
26. 07. 2008 07.51
bolje bi bilo, če bi vlada od rusov kupila nekaj aviončkov za raketiranje točnih oblakov kot pa tisto veliko ladjo, ki jo še obrnit ne bomo imeli kje.
ssvarun
25. 07. 2008 20.55
In kaj? naj poberem paradajze ... Proti orkanskemu vetru tako ali tako nič ne morem, zato mislim, da je ta sistem popolno zapravljanje denarja!
Jozsef
25. 07. 2008 20.10
Nasi ljudje iz ARSA so totalno nesposobni. Kje bi oni znali kaj napovedati. Oni niso v stanju niti zabeleziti tega kar se je zgodilo. Npr. koliko padavin je padlo. Koliko stopinj je v katerem kraju. Tako se velikokrat zgodi, da imate ponoci recimo ob 3-h zjutraj se vedno temperature iz prejsnejga vecera ob19-ih itd. Poglejte tabelo padavin! KATASTROFA. Torej en klub samih 'sminkejev'. ki jim je poleg tega da vlecejo dobro placo od drzave, pomembno, da napovedujejo vreme po TV (seveda za dodatni denar). Ma to je treba vse razgnat.
Ro-Zy-YoZi
25. 07. 2008 16.12
No pa infranet različne rešitve za nadzor vodostajev, plazoviš oin drugih nevarnih pojavov tako v korist civilne družbe in služb za nadzor takšnih dogodkov (civilna zaščita, policija, mors) pa ni nikogar zanimal......ampak ne zato ker bi bil slab, drag in tako naprej (v EU in Švici to dobropoznajo) pa seveda nisem iz ta prave TAJKUNSKE naveze in iz tega ni blo nič....Bomo pa hrvatom prodajal če doma ne mormo :)