Kot je v izjavi za javnost po srečanju dejala Rihterjeva, sta z ljubljanskim nadškofom in metropolitom uskladila vprašanja, povezana z rešitvijo kulturne dediščine Blejskega otoka. Ta bo kmalu deležna intenzivne obnove, h kateri bosta skupaj pristopili v enem delu država in v drugem Cerkev.

Današnje srečanje po ministričinih besedah predstavlja tudi dober začetek za skupno sodelovanje pri zavarovanju kulturne dediščine, spomenikov, tradicije, ki je naložba za prihodnost.
Nadškof in metropolit Rode pa je povedal, da je to, da Blejski otok v zadnjih letih propada, dejstvo, in dodal, da sta bila neurejena predvsem stopnišče in obala. Ker je torej poseg nujen, so se z ministrstvom za kulturo dogovorili za skupno obnovo, to pa je po njegovih besedah tudi glavna vsebina danes podpisanega protokola. S tem naj bi po Rodetovih besedah zagotovili, da bo otok v prihodnjih mesecih in letih dobil tisto idealno podobo, ki si jo vsi želimo, tako da bodo tako Slovenci kot tujci, ki množično obiskujejo ta turistični kraj, zadovoljni in da bodo iz Slovenije odnesli kar najboljše vtise.

Kar se tiče lastništva Blejskega otoka, to prepuščajo v presojo sodišču, njihova naloga pa je, da poskrbijo, da se konča proces degradacije in se začne proces obnove otoka in objektov na njem, je še dejal Rode.
Ministrica je povedala tudi, da morata sedaj obe strani poiskati najboljše ponudbe za obnovo stopnišča in cerkve in pri tem upoštevati izhodišča programa Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Obnova naj bi se začela že letos poleti.

Kar zadeva cerkev, ki je že bila vrnjena župniji Bled, bo po Rodetovih besedah zanjo skrbel župnijski urad Bled, v prostorih tim. proštije, pa nameravajo, tako Rode, urediti muzej slovenskih simbolov. Kar se tiče muzeja gre za dolgoročnejše načrte, vsekakor pa bo skrb zanj prevzela država.