Predsednik republike Janez Drnovšek je državnemu zboru predlagal, da za varuhinjo človekovih pravic izbere psihiatrinjo dr. Zdenko Čebašek-Travnik, so za 24ur.com potrdili na Uradu predsednika.
V obrazložitvi predloga je zapisal, da je Čebašek-Travnikova široko razgledana osebnost, ki je pri svojem delu pokazala izreden občutek za človeka. S svojimi javnimi pobudami in projekti pa posega tudi na področje človekovih pravic.
Doktorica medicine in specialistka za psihiatrijo je zaposlena na Psihiatrični kliniki v Ljubljani, kjer je od oktobra 2004 dalje pomočnica strokovnega direktorja za izobraževalno dejavnost, in od leta 1993 naprej kot asistentka na katedri za psihiatrijo na Medicinski fakulteti.
Je tudi nadzorna zdravnica Zdravniške zbornice Slovenije in sodna izvedenka za psihiatrijo ter supervizorka za delo z odvisnimi od alkohola. Od leta od leta 1994 koordinira dejavnosti za zmanjšanje škodljive rabe alkohola za Slovenijo pri European alcohol Actiona Plan, WHO, opravlja pa še vrsto drugih funkcij na področju zdravljenja različnih vrst odvisnosti.
Do predloga predsednika Drnovška, ki za varuhinjo predlaga psihiatrinjo Čebašek-Travnikovo, sta se jasno opredelili le dve najmanjši parlamentarni stranki. V vladni DeSUS predsednikov predlog podpirajo, v opozicijski SNS pa ne. Predstavniki ostalih strank so v izjavah za medije izražali presenečenje nad predlogom ali pa poudarjali, da se morajo seznaniti s kandidaturo javnosti relativno neznane kandidatke. V vseh strankah pa so potrdili, da je predsednikova svetovalka Magdalena Tovornik z njimi opravila neformalen pogovor o kandidatih za ombudsmana.
Državni zbor ima 45 dni časa
Zakon o varuhu človekovih pravic določa, da državni zbor o predlogu predsednika republike odloča v 45 dneh od predložitve predloga. Za izvolitev kandidat potrebuje dvotretjinsko podporo vseh poslancev. Sedanjemu varuhu Matjažu Hanžku se mandat izteče 21. februarja 2007. Kot je znano, se je Drnovšek odločil, da se z vodji poslanskih skupin ne bo posvetoval o kandidatih, zaradi česar ga je večina parlamentarnih strank kritizirala. Formalno sicer predsednika ničesar ne zavezuje k temu, da bi se posvetoval s strankami.
Na poziv predsednika republike v zakonsko določenem roku odzvalo 30 kandidatov, a sta se kasneje kandidaturi odpovedala Boštjan M. Zupančič in Nada Smonker. Tako se za funkcijo potegujejo Vlasta Nussdorfer, Tone Dolčič, Sladžan Umjenovič, Luj Šprohar, Janez Obreza, Karlo Drago Novak, Marjeta Cotman, Tatjana Greif, Stanislav Klep, Neva Miklavčič Predan, Franci Feltrin, Marjan Lekše, Franc Majcen, Ferdinand Blaznik, Zdenka Čebašek-Travnik, Dejan Gracer, Jurica Grakalič, Anton Kalin, Zvone Kokalj, Matjaž Kovačič, Vasja Majhen, Eva Marn, Mičo Milorad Pešič, Rozalija Sabo, Marko Šidjanin, Lucija Šikovec Ušaj, Mladen Tomašič in Andreja Trtnik Herlec.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.