Mufti Nevzet Porić je izpostavil različne pojave, od družinskega nasilja do revščine in pomanjkanja solidarnosti med ljudmi, dvojnih meril in "sebičnosti, ki so jo pokazali mnogi narodi z razdelitvijo medicinske opreme in cepiva". "Živeli smo v svetu, za katerega smo mislili, da v njem obstajajo določena merila med narodi in ljudmi na splošno, ki so enaka za vse. Posebej je bilo to poudarjeno v evropski skupnosti narodov. S pojavom epidemije se je izkazalo, da živimo v krutem času in prostoru sebičnosti," je dodal ter opozoril na škodljiv vpliv dezinformacij na oblikovanje mnenj o sami epidemiji in njenem obvladovanju.
Po njegovih besedah je epidemija vplivala tudi na medčloveške stike, na družine in mlade, obenem se je povečala brezposelnost, mnogi v Sloveniji živijo pod pragom revščine. "Kot skupnost smo pomagali ljudem v skladu s svojimi zmožnostmi. Želim poudariti, da Islamska skupnost v republiki Sloveniji ni bila deležna pomoči iz protikriznih paketov za omilitev posledic epidemije, ki jih je sprejemala vlada Republike Slovenije," je izpostavil Porić in se ob tem zahvalil vernikom za podporo v tem času.
Kot skrb vzbujajoče je ocenil tudi stanje v svetu: "Zagovarjamo mir in sočustvujemo z vsemi, ki so pregnani iz svojih domov, ne glede na to, o katerem delu sveta govorimo. Spoštovati moramo dostojanstvo vseh, ne glede na narodnost, vero ali narodnost oziroma barvo kože."
Mufti je sicer v svojem nagovoru še spomnil, da so tokratni ramazan dočakali radostnih src in veselih obrazov, saj zaradi epidemije v preteklih dveh letih niso mogli opravljati molitev v džamijah. Poudaril je tudi, da so muslimani s postom v mesecu ramazanu dokazali svojo pripravljenost za samoodrekanje zaradi Božje milosti, upoštevanje napotil in odpuščanje. Pri tem je Porić izpostavil tudi pomen dobrodelnosti.

Bajram je praznik, ki ga muslimani praznujejo ob koncu ramazana in označuje poseben duhovni čas. Ti dnevi so po njihovih navedbah intimen, osebni počitek za dušo in telo. Duša je lahko vesela, ker se je v mesecu ramazanu izpopolnjevala in gradila svoj plašč pobožnosti, telo pa je veselo, ker se lahko v bajramskih dneh ob hrani in pijači sprosti v družbi družinskih članov, prijateljev in sosedov.
Bajramske slovesnosti so danes organizirane v 17 mestih: v Ljubljani, Kopru, Mariboru, na Jesenicah, v Kranju, Tržiču, Škofji Loki, Postojni, Ajdovščini, Sežani, Kočevju, Trbovljah, Novem mestu, Krškem, Celju, Velenju in Novi Gorici, so v sporočilu za javnost zapisali v Islamski skupnosti v Republiki Sloveniji.
KOMENTARJI (270)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.