Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je na današnji tiskovni konferenci predstavila gibanje prehrambnih izdelkov. Cene izdelkov so v novembru v povprečju mirovale, opazili pa so manjše dvige cen v skupinah meso in mesni izdelki ter olja in trde maščobe.
Velike razlike v cenah so po podatkih ZPS opazne prav pri testeninah, med najcenejšim in najdražjim istovrstnim izdelkom iz nabora izdelkov ZPS je kar 6,2-kratna razlika, razlike v ceni enakega izdelka iste blagovne znamke v različnih trgovinah pa so tudi do 31 odstotkov. Pri sončničnem in ekstra deviškem olju so razlike v ceni pri enakem izdelku 17 oziroma 37 odstotkov.
V drugi polovici novembra so v povprečju zaznali dvig cene zelenjave v naboru ZPS, vendar je v povprečju cena nižja, kot je bila ob začetku projekta Precenimo cene. Na ZPS poudarjajo, da jih je neprijetno presenetila tudi podražitev vstopnic za kinopredstave – Kolosej tako zaračuna slabih 10 odstotkov več za predstave, ki so daljše od 120 minut. Gibanje cen lahko spremljate na: www.precenimocene.si.
Izbor izdelkov, ki imajo največje razlike v ceni
Cena pšenične bele moke (gladka moka, tip 500, en kilogram) je v najdražji trgovini kar za 52 ostotkov višja kot v najcenejši trgovini. Lazanja Barilla – v najdražji trgovini je cena za isti izdelek kar 39 odstotokov višja kot v najcenejši trgvoini.
Za sončnično olje je treba v najdražji trgovini odšteti 17 odstotkov več, za ekstra deviško olje Carapelli (1 l) pa v najdražji trgovini 37 odstotkov več kot v najcenejši trgovini. Za surovo maslo Pomurskih mlekarn (250 g) je v najdražji trgovini treba odšteti kar za 24 odstotkov več kot za isti izdelek v najcenejši trgovini.
Sodišče odločilo v prid potrošnika
ZPS je danes predstavila tudi sodbo glede neupravičenega zaračunavanja telefonskih računov. Okrajno sodišče v Piranu je odločilo, da naročnik telefona ni dolžan plačati izredno visokih telefonskih računov, ki so bili posledica zlorabe posebnih računalniških programov za samodejano klicanje (web dialer), ki so prekinili povezavo z domačim internetnim ponudnikom in preusmerili klic v mednarodni promet z najdražjo tarifo.
Ta problem zlorabe potrošnikov je bil v Evropi prisoten nekaj let, preden je v večjem številu leta 2004 izbruhnil v Sloveniji. Čeprav gre za kriminalno dejanje tretjih oseb, pa bi se lahko takšno oškodovanje preprečilo, če bi Telekom pravočasno in pravilno opozoril svoje naročnike, kakšna nevarnost jim grozi in kako se lahko zavarujejo, še poudarjajo v ZPS.
Telekom je od naročnikov zahteval plačilo visokih računov, ki so znašali po nekaj sto tisoč takratnih tolarjev. Postopek pred sodiščem prve stopnje, ki ga je sprožil Telekom zaradi izterjave telefonskega račina, se je končal v prid potrošnika. Sodišče je tako odločilo, da bi moral Telekom "pravočasno in pravilno obvestiti svoje naročnike o nevarnosti zlorabe, saj je do zlorabe lahko prišlo samo z izkoriščanjem omrežja Telekoma./.../. Pri tem je sodišče upoštevalo, da je imel Telekom od teh zlorab tudi finančno korist, saj je del plačila za mednarodne povezave v eksotične dežele z drago mednarodno telefonsko tarifo ostal tudi v njegovi blaganji,“ so poudarili na ZPS.
ZPS: Pod drobnogled naj se vzame Adria
Zveza potrošnikov je danes tudi sporočila, da bo Uradu za varstvo konkurence predlagala, da preuči ravnanje letalskega prevoznika Adrie Airways, saj menijo, da obstaja sum zlorabe položaja na trgu na liniji Ljubljana–Bruselj–Ljubljana.
V času predsedovanja sta Ljubljano in Bruselj povezovali dve letalski družbi – Adria Airvays in Brussel Airlines, ki je za povratni let ponujal za najmanj polovico nižjo vsoto kot slovenski prevoznik. Po koncu predsedovanja potnike med Brusljem in Ljubljano znova prevaža samo Adria, vendar v sodelovanju z Brussels Arilines. Obe družbi za povratno vozovnico od Ljubljane do Bruslja med tednom zaračunavata nekaj manj kot 800 evrov. Ta cena je podobna ravni, ki jo je pred predsedovanjem zaračunavala Adria. "Iz navedenega pri ZPS sklepamo, da obstaja utemeljen sum sporazumnega omejevanja konkurence med Adria Airways in Brussels Airlines s posledico finančnega oškodovanja potrošnikov,“ poudarjajo v ZPS.
Kot je poudarila predsednica Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) Breda Kutin, let preko Prage v Bruselj stane nekaj več kot 400 evrov, kar pomeni, da sta dva leta cenejša kot eden, letalska vozovnic iz Ljubljane do Berlina prek Bruslja pa stane nekaj manj kot 430 evrov.
V ZPS se sprašujejo, kako jim uspe s to ceno pokriti stroške štirih letov in šestih letaliških pristojbin, če je običajna cena povratnega leta do Bruslja skoraj 300 evrov več. "Z visokomi cenami poletov Adria potrošnikom povzroča občutno gmotno škodo, obenem pa resno ogroža njihovo mobilnost. Do kdaj se bodo morali slovenski potrošniki še voziti v Trst, Zagreb in Dunaj, da bi si tako omogočili potovanje po razumnih cenah?“ se še sprašujejo v ZPS.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.