Policijski sindikat Slovenije odločno nasprotuje reorganizaciji in racionalizaciji dela, kakršno si je zamislil delodajalec. Poudarjajo namreč, da bistveno posega v pridobljene pravice delavec in delavk in znižuje že tako nizke plače. Postregli so tudi s konkretnimi podatki. Tako je delavec, zaposlen v avtopralnici na policijski akademiji, povedal, da bi po novem iz 15. plačnega razreda padel v sedmega, njegova plača pa bi znašala 465 evrov bruto oizroma 390 evrov neto.
V nižji plačni razred je sicer padlo okoli 350 zaposlenih, po oceni sindikata pa je med 100 in 150 takih, ki so se jim zgodile zares velike krivice. So primeri, ko so ljudje s sistematizacijo izgubili kar enajst plačnih razredov, je dejal predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Branko Prah. "Ne sprejmemo razmišljanja delodajalca, da po 20 letih dela kuharica ne zna več kuhati, perica ne prati, voznik voziti in tako naprej. Najmanj, kar so si ti ljudje za svoje večdesetletno delo zaslužili, je, da obdržijo tisto, kar so si prigarali," poudarja.
Ob tem dodaja, da so pod največjim pritiskom prav socialno najbolj ogroženi. Čistilkam morajo tako izplačevati dodatke, da sploh dosežejo minimalno plačo. Delavcem se dozdeva, da se jih želijo znebiti oziroma jih prisiliti v to, da dajo sami odpoved, je še dejal Prah in dodal, da bodo strokovne in tehnične delavce branili z vsemi sredstvi sindikalnega boja.
Možna je tudi stavka, čeprav bodo najprej notranjemu ministrstvu in generalni policijski upravi dali čas za odziv. Na današnjem posvetu konkretnih predlogov ni bilo, je dejal Prah in dodal, da v nedogled ne nameravajo čakati. Razumemo, da je kriza, a s takimi plačami preprosto ni mogoče preživeti, je poudaril.
Hlače iz prejšnjega sistema
Sindikat je tokrat izpostavil predvsem težave strokovnih in tehničnih sodelavcev, kot so čistilke, kuharice, mehaniki ... Omenil pa je tudi probleme policistov. Najbolj bode v oči dejstvo, da kljub velikokrat nevarnemu delu nimajo plačanih vseh zavarovanj. Zavarovani so le za primer smrti ali invalidnosti. Moti pa jih tudi to, da že pet let niso dobili novih uniform. Še več, hlače, ki jih nosijo, so še iz prejšnjega sistema, iz časa Jugoslavije.
Kresalova: Ni nam vseeno za delavce
Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je v odzivu dejala, da ceni dialog z obema policijskima sindikatoma in da so vrata ministrstva vedno odprta. Kot je pojasnila, se v sklopu racionalizacije "ukinja veliko vodilnih delovnih mest, s čimer so povezani tudi različni položajni dodatki, razne druge bonitete". Prihranki bodo znašali do milijona in pol evrov, je dodala.
"Ko tako rigorozno posegaš v nek sistem, ko delaš tako resne spremembe, se to pozna na celem sistemu," pravi Kresalova. In v sklopu teh analiz so na ministrstvu ugotovili, da se na nekaj deset najslabše plačanih delovnih mestih zgodi tudi določena korekcija plače v škodo delavcev. Dejala je, da se pri 11.000 delovnih mestih ne da vsega predvideti in se lahko zgodijo tudi nepravične zgodbe, zato te primere zdaj poskušajo reševati individualno. "Od primera do primera analiziramo stanje in poskušamo znotraj sistema najti rešitev in vem, da jo bomo na koncu našli," je poudarila Kresalova.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.