Rebalansa vlada na današnji seji še ni potrdila. Opravili bodo še nekaj usklajevanj. Med vsemi ministrstvi bodo natančno pregledali, ali so bila upoštevana vsa priporočila glede omejitev izdatkov pri materialnih stroških, sporočilo rebalansa pa bo po besedah finančnega ministra Franca Križaniča, da Slovenija kljub padcu pokojninske reforme obvladuje stroške. Predvidoma naj bi ga sprejeli prihodnji teden.
Razlog za rebalans so po besedah premierja Boruta Pahorja nižji prihodki v blagajno, ti pa so posledica zmanjšanja razpoloženja zaradi gospodarstev slovenskih partneric. Med drugim je rebalans po njegovih besedah nujen tudi zaradi padca pokojninske reforme, ki je bila zavrnjena na junijskem referendumu. "Slovenija ima najslabšo demografsko strukturo, zato je pokojninska reforma nujna," pravi Pahor. Zagotoviti bo treba neko vzdržnost, da bodo lahko pokojnine ostale nad pragom revščine, še dodaja.
Zato bodo močno znižali stroške ministrstev. "Vse, kar ni pomembno za delo ministrstev, bo brisano iz proračunskih postavk," je napovedal premier. Križaničeva ekipa za pripravo rebalansa je še okrepljena. Pri tem je Pahor napovedal, da bodo klestili tudi stroške njegovega kabineta. Tu ni nobene izjeme, začenši z mojim kabinetom. "Če se izkaže, da so največji problem letalski prevozi, potem na naslednjo pot ne bom potoval z zasebnim letalom, ampak z redno linijo. To sicer pomeni večjo porabo časa in energije, toda če ni denarja, potem tudi cesar tega denarja ne more vzeti," je zatrdil premier.
Rebalans je potreben, če želi Slovenija doseči 4,6-odstotni proračunski primanjkljaj in javnofinančni primanjkljaj v višini 5,5 odstotka BDP, kar je obvladljiv primanjkljaj in pod povprečjem EU in območja evra, hkrati pa javni dolg države zadržati pod 45 odstotki BDP, še opozarja Pahor.
Pri pripravi predloga rebalansa državnega proračuna bo vodilo tudi "absolutno krčenje vseh materialnih stroškov na tisti minimum, ki še zagotavlja normalno delovanje ministrstev". Po Pahorjevih napovedih bo iz proračunskih postavk brisano "vse, kar bi bilo povezano z nepotrebnim udobjem ali ugodjem, ki ni pomembno za delo ministrstva".
Kljub pomembnosti rezi tudi za kulturno ministrstvo
Na vladi so diskusijo o rebalansu začeli s kulturo. Tudi to ministrstvo bo dobilo manj sredstev, kolikor je bilo napovedano pred rebalansom, a vseeno bo sredstev več kot za druga ministrstva. "Kultura je bila za Slovence vedno pomembna," je dejal Pahor. Po predlogu rebalansa proračuna za drugo polovico leta 2011 bi moralo ministrstvo za kulturo sredstva skrčiti za 38 milijonov evrov oziroma za 18 odstotkov. Na tak predlog so se z javnimi pismi in s peticijo že odzvali številni kulturniki. Predlogu nasprotujeta tudi ministrica za kulturo v odstopu Majda Širca in predsednik republike Danilo Türk.
Pahor se zaveda pomembnosti kulture za državo, po njegovih besedah pa bo tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš zelo primeren začasni minister za kulturo, ki bo kos vsem odprtim vprašanjem, ki zadevajo kulturo. Akademik Žekš ima, tako Pahor, afiniteto do kulture in bo znal prisluhniti ustvarjalcem. Pahor bo Žekša "razbremenil operativnih poslov" v službi za lokalno upravo in regionalno politiko (SVLR). Pravi, da bo izbiral med tremi kandidati, s katerimi bo v prihodnjih dneh opravil pogovore.
Plače v javnem sektorju ne bodo prizadete
Vlada klesti tiste izdatke, ki nimajo neposredne zakonske osnove, zato tudi ne posegajo v transferje in plače v javnem sektorju. Pri stroških za blago in storitve so najbolj prizadeta tista ministrstva ki imajo teh največ. Zmanjšujejo se tudi investicije, a bo rast glede investicij na realizacijo v letu 2010 višja, kot pa je rast samega proračuna.
Treba je izvesti optimizacijo znotraj posameznih projektov, tako bodo glede na to opravili še nekatere popravke, saj so bili na določene stvari še opozorjeni. Tudi pri pogodbah, ki so že podpisane, bodo poskušali še klestiti stroške. A pri tem ne bo ogrožena gradnja drugega tira proge Koper–Divača, saj bodo za ta projekt uporabljena integralna sredstva in sredstva EU. O konkretnih številkah minister ta teden ni želel govoriti, je pa obljubil, da bodo natančni podatki predstavljeni prihodnji teden.
Kot je še pojasnil Križanič, je že od 9. junija zamrznjeno prevzemanje novih obveznosti, ki nimajo podlage. To je po ministrovih besedah še močnejši varčevalni ukrep, ki bo veljal tudi, ko bo rebalans v parlamentarni proceduri.
Velik pritisk na proračun predstavljata slabo poslovanje Telekoma in NLB, je še povedal Križanič. O konkretnih številkah minister ta teden ni želel govoriti, je pa obljubil, da bodo natančni podatki predstavljeni prihodnji teden.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.