Na današnjem sestanku s premierom Janezom Janšo so predsedniki koalicijskih in opozicijskih strank soglašali, da mora vlada nadaljevati iskanje rešitev za odprta vprašanja. Kot je po sestanku pojasnil Janša, namreč hrvaški odgovor na slovensko pobudo omogoča nadaljnjo iskanje skupnih rešitev. Glede vprašanja meje so soglašali, da "nima smisla težiti k iskanju dvostranske rešitve", in se strinjali, "da se vključi tretja stran", pri čemer pa so odprte še vse možnosti, od sprave do arbitraže.
Soglasni 'ne' hrvaškemu predlogu
Stranke so sicer soglasno zavrnile predlog Hrvaške, da se vprašanje meje rešuje pred Mednarodnim sodiščem za pomorsko pravo v Hamburgu, in poudarile, da je treba najti rešitev za vprašanje celotne meje, torej tako kopenski kot morski del.
Premier je še poudaril, da bo za nadaljnje odločitve Slovenije treba počakati na prihodnji sestanek vseh parlamentarnih strank, "po katerem bo jasno, ali bo Slovenija storila kake nadaljnje korake". Do njega pa naj bi prišlo že konec meseca.
Prvaki strank zadovoljni
Predsedniki parlamentarnih strank so bili načeloma zadovoljni z vsebino sestanka s premierjem. Predsednik SLS Janez Podobnik je pri tem izrazil še posebno zadovoljstvo, da je prišlo do poenotenja v slovenskem političnem prostoru o "interpretaciji stanja na 25. junij 1991", pri tem pa namignil, da to pomeni tudi, da arbitraže o meji v Piranskem zalivu ne more biti. Podobnik meni, da je prišlo do "pomembnega preboja" o vsebinskih vprašanjih pri reševanju problemov s Hrvaško. Drugo izhodišče je neomejen dostop na odprto morje in tretje, da je Slovenija obvladovala ozemlje na slovenski strani Mure. Na novinarsko vprašanje pa je Podobnik namignil tudi, da zato, ker je Piranski zaliv v celoti slovenski, posredovanja tretjega tam ne more biti.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je ocenil, da je Slovenija na pravi poti, da ponudi nove rešitve. "Glede na to, da Slovenija v začetku prihodnjega leta prevzema predsedovanje Evropski uniji, mora igrati pozitivno in kredibilno vlogo pri reševanju odprtih vprašanj," je dodal.
Prvak NSi Andrej Bajuk je bil zadovoljen predvsem nad "konstruktivnim vzdušjem" in da v Sloveniji prevladuje "neka zavest o zgodovinskem trenutku, da je potrebno storiti prave korake, da bo prišlo do dolgoročne rešitve in pa sožitja med obema državama, tako kot se pričakuje v EU". Prav tako je prepričan, da bo moč ta odprta vprašanja rešiti v kratkem času, ker po njegovem podobno razmišljajo tudi na Hrvaškem.
SD, kot je dejal predsednik stranke Borut Pahor, podpira iskanje novih poti, ki bi v prihodnosti omogočile rešitev odprtih vprašanj, zlasti določitev meje na kopnem in morju, ki bo sprejemljiva za obe strani. "To bo prav gotovo ustvarilo vzdušje medsebojnega zaupanja, ki bo pripomoglo k oblikovanju odgovorov na druga odprta vprašanja med državama," je izjavil Pahor.
Predsednica LDS Katarina Kresal je prav tako izrazila zadovoljstvo nad sestankom ter ob tem dodala, da bi do srečanja lahko prišlo že prej, še pred julijskim predlogom, ki ga je slovenska vlada za ureditev odprtih vprašanj med državama poslala v Zagreb. Kot je dejala, so na sestanku dobili nekaj pojasnil v zvezi z omenjenim predlogom, so pa po njenih besedah za reševanje odprtih vprašanj s Hrvaško odprte še vse možnosti.
Tudi vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Matej Lahovnik je menil, da bi moralo do sestanka priti že pred nekaj meseci. Kot je dejal, so v poslanski skupini Zares podvomili v to, da bo do rešitve vprašanja meje prišlo v kratkem času, predvsem zato, ker na Hrvaškem že poteka kampanja pred jesenskimi parlamentarnimi volitvami. Po njegovem bi najrealnejše do rešitev prišlo šele v letu 2009, po slovenskem predsedovanju EU in parlamentarnih volitvah. Lahovnik je poudaril, da v Zares ne nasprotujejo arbitraži, podprli so tudi vladni predlog za reševanje vprašanja meje pred Sodiščem Ovse za poravnavo in arbitražo ter zavrnili hrvaški predlog za reševanje spora pred Mednarodnim sodiščem za pomorsko pravo v Hamburgu, ki se jim je zdel podcenjujoč.Prvak SNS Zmago Jelinčič je povedal, da je na sestanku zagovarjal znana stališča svoje stranke. Glede na to, kako se Hrvaška odziva na pozitivne predloge iz Slovenije, je po njegovem edini način za rešitev odprtih vprašanj med državama mirovna konferenca o bivši Jugoslaviji. Če to ne bo prišlo v poštev, SNS pričakuje "neke vrste arbitražo", pri čemer bi morali vsako odprto vprašanje reševati posebej.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.