Vsak čas naj bi se končno začela javna obravnava Nacionalnega energetskega programa (NEP). Kot so za 24ur.com pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo, je nov NEP že pripravljen, vendar pa še vedno nimajo celovite presoje vplivov na okolje. To naj bi dobili še ta mesec, nato bosta šla tako NEP kot spremljajoče okoljsko poročilo v javno razgrnitev.
Javna razprava o energetski prihodnosti Slovenije se bo po zagotovilih ministrstva začela še ta mesec. Prav tako zagotavljajo, da bodo javnosti predstavili vseh šest možnih scenarijev, ki so jih pripravili na Institutu Jožef Štefan. Gre za šest različnih možnosti, kako vse lahko Slovenija poskrbi za energetsko prihodnost, in ne le dve, kot se v javnosti pogosto vzbuja občutek, torej ali šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) ali drugi blok Nuklearne elektrarne Krško (Nek). Prav zato bo javna in strokovna razprava toliko pomembnejša.

Po javni obravnavi bo moral biti NEP tudi medresorsko usklajen, nato ga bo lahko potrdila vlada, ta pa ga bo nato poslala v parlamentarni postopek v DZ, kjer bodo dokončno zakoličili smer, ki jo bo Slovenija ubrala glede energetske politike.
'Lažje, ceneje in odgovorneje je porabiti manj'
In ker bodo na koncu koncev slovensko energetsko politiko krojili poslanci, smo parlamentarne stranke povprašali o njihovih stališčih do tega vprašanja. Ali bodo ta stališča tudi na koncu zagovarjali, pa bo jasno predvidoma v drugi polovici leta, ko bi bil lahko po navedbah ministrstva NEP sprejet.
Če bodo tako vse stranke sledile svojim stališčem, bo v prihodnosti Slovenija predvsem veliko pozornosti namenjala učinkoviti rabi energije in več vlagala v obnovljive vire energije (OVE). Glede tega so si namreč vse stranke enotne.
''Slovenija si mora za cilj postaviti občutno zmanjšanje porabe energije, ki mora temeljiti na spremenjenem razvojnem vzorcu. V LDS smo prepričani, da je lažje, ceneje in odgovorneje porabiti manj, kot pa proizvesti več energije,'' pravijo v LDS, kjer še menijo, da je treba radikalno povečati delež energije iz obnovljivih virov. Vendar pa je srednjeročno edina realna možnost kombinacija ogljične energije, jedrske energije in energije iz OVE, menijo.
SNS: Odkupiti delež Nek od Hrvaške

V SNS pa v ospredje postavljajo odkup deleža Nuklearne elektrarne Krško (NEK) od Hrvaške, s čimer bi Slovenija postala energetsko samozadostna. Če vladi to ne bi uspelo, pa poudarjajo pomen investicij v verigo savskih hidroelektrarn.
''V prvi vrsti mora (slovenska energetska prihodnost op. a.) temeljiti na izrabi vodne energije, potem na izrabi sončne energije ter atomske energije, nikakor pa ne podpiramo gradnje vetrnih elektrarn, pri katerih gre v največji meri za pridobitništvo investitorjev na račun države ter vpletanje zasebnih interesov pri koncesijskih pogodbah. Poleg tega pa je nujno potrebno, kar z zakonskimi določili, urediti uporabo fotovoltaične energije,'' so jasni v SNS.
V stranki DeSUS poudarjajo pomen proizvodnje električne energije za lastne potrebe, pri čemer je po njihovo treba zagotoviti konkurenčne cene za domače uporabnike in za izvoz. Najboljša rešitev za njih pa bi bila tretjina energije iz ogljičnih virov, tretjina iz OVE in tretjina iz jedrske.
''Ob dejstvu, da se je vlada in energetsko gospodarstvo odločilo za nadaljevanje ogljične energije v Šoštanju, ki bo tudi v prihodnje pokrival približno tretjino porabe in pomemben del hladne rezerve sistema, je treba pospešeno graditi objekte na bazi obnovljivih virov energije, katerih resursi omogočajo nadaljnjo tretjino in manjkajočo tretjino iz jedrskih kapacitet,'' so zapisali v DeSUS.
Samozadostnost, izvoz in razpršenost
Po mnenju stranke SD pa mora bodoči NEP združiti različne vire proizvodnje elektrike. ''Termo proizvodnjo na podlagi premoga in plina, proizvodnjo na podlagi jedrske energije ter izrabo OVE v povezavi z učinkovito rabo energije, in hkrati opredeliti časovno komponento izvajanja posameznih projektov, upoštevajoč naraščajoče potrebe po električni energiji,'' pojasnjujejo v SD. Ob tem v ospredje postavljajo samozadostnost, usmerjenost k izvažanju električne energije in razpršenost produkcijskih virov.

V Zaresu opozarjajo, da bo prav prehod na OVE določil zmagovalce prihodnosti. ''Raba fosilnih goriv je ta trenutek nujno zlo, na dolgi rok pa bodo fosilna goriva izginila. Prehod izključno na obnovljive vire energije je tehnološki izziv, ki bo na novo pozicioniral zmagovalce v globalni konkurenčni tekmi,'' pravijo v Zaresu.
V SLS pa pravijo, da vprašanje ne sme biti ali-ali, temveč in-in, torej pravilna kombinacija virov. ''Usmeritev SLS je, da moramo v Sloveniji maksimalno izkoristiti hidropotencial, biti zadržani pri izkoristku lignita ter poleg pretehtane uporabe jedrske energije uporabljati tudi vse druge, poleg že omenjene vode, obnovljive vire energije.''
Tudi v SDS so naklonjeni učinkoviti rabi energije in nizkoogljičnim virom energije. ''V primeru energetske strategije mora nosilni steber zagotoviti zanesljivo oskrbo z energijo, ki je tudi sprejemljiva za okolje. Politika mora pripraviti temu ustrezne kriterije/merila, stroka pa nanje odgovoriti z razvojem in uporabo primernih tehnologij,'' pravijo v SDS.
SLS: Vlada zavlačuje

Glede samega postopka sprejemanja novega NEP pa v SDS pravijo, da od vlade pričakujejo, da bo v parlament poslala takšno energetsko strategijo, ki bo kazala jasno pot razvoja in ne bo zahtevala od DZ izvajanja nalog, ki so v njeni pristojnosti. Podobno menijo v Zaresu, kjer pravijo, da je ''dolžnost in odgovornost vlade, da glede na argumente predlaga najboljši scenarij''.
V SLS so tudi kritični do vlade na tem področju. ''Sedanja vlada žal ne stremi k čimprejšnjemu sprejetju NEP. S ključnimi odločitvami o investicijah se zavlačuje, čas pa mineva,'' opozarjajo v SLS.
Da bi NEP moral biti že v obravnavi, so omenili tudi v LDS. Kot so zapisali, ''priprava novega NEP tudi glede na napovedi predsednika vlade močno zamuja''.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.