Poleg pandemije covida-19, ki je močno vplivala na turistični obisk ter delovanje gostinstva in nastanitev, na panogo vpliva tudi vojna v Ukrajini. Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani ocenil Zdravko Počivalšek, je povpraševanje v EU za zdaj ostalo nespremenjeno, ne bo pa gostov iz Rusije, medtem ko bo gostov iz Ukrajine precej manj.
Poleg tega bodo čezatlantski gostje verjetno previdnejši pri potovanjih v Evropo, zapora preletov pa bo vplivala na prihod gostov iz Azije, ki bodo lahko prihajali, a bodo poti daljše in dražje, je dodal. "Vpliv te krize bomo čutili tudi v Sloveniji, direktno v turističnem delu, indirektno pa kot vpliv na gospodarstvo Slovenije in Evrope," je povedal.
Na turizem bo vplivalo zvišanje cen energije, goriva in hrane, ki bo prineslo višje stroške poslovanja in cene turističnih storitev
Ogrožena je trgovinska menjava z Rusijo in Ukrajino, tako neposredno kot trgovanje preko držav EU, spremembe bodo tudi na področju energetike. Tako kot na ostalo gospodarstvo bo tudi na turizem vplivalo zvišanje cen energije, goriva in hrane, ki bo prineslo višje stroške poslovanja in predvidoma tudi višje cene turističnih storitev, to pa bi lahko vplivalo na povpraševanje.
Rusi v Sloveniji ostajali dlje časa in trošili več kot gostje iz drugih držav
Gostje iz Rusije so pred pandemijo v Sloveniji ustvarili štiri odstotke prenočitev, pri čemer so ostajali dlje kot ostali, v povprečju devet dni, in so tudi več trošili, v povprečju 175 evrov na dan. Minister ocenjuje, da bodo najbolj prizadeta slovenska zdravilišča, ki imajo tradicionalno veliko ruskih gostov, med občinami pa Rogaška Slatina, kjer so gostje iz Rusije ustvarili 40 odstotkov obiska. "V teh primerih bodo morala podjetja poiskati druge ciljne trge, pri tem jim bo pomagala tudi Slovenska turistična organizacija (STO)," je napovedal minister.
Vpliv vojne bo odvisen od tega, kako dolgo bo trajala, zato bo treba prestrukturiranje turizma vzeti resno, gospodarstvo in država prek STO se bosta morala skupaj odločiti, kje poskušati nadomestiti te trge, je dejal. "Ne glede na to, da se utegne zgoditi, da bo ta norija z vojno hitro končana, bo vpliv na turizem daljši, kot pa bo trajala sama vojna," je poudaril.
'Turizem se bo moral spremenjenim navadam prilagoditi, turisti ne izbirajo več množičnih turističnih destinacij'
Med pandemijo je država turizmu s protikoronskimi zakoni pomagala z okoli milijardo evrov. Ukrepi so bili večinoma pravočasni in ustrezni, je ocenil minister. Izpostavil je uvedbo bonov; doslej je bilo skupno 3,71 milijona unovčitev turističnih bonov in bonov 21 (delno ali v celoti) v skupni vrednosti 393 milijonov evrov.
Po pandemiji in ob vojni v Ukrajini gostje v ospredje postavljajo varnost in zdravje, pri tem pa ima Slovenija velike primerjalne prednosti, poudarja minister. Turizem se bo moral spremenjenim navadam prilagoditi. Turisti ne izbirajo več v tolikšni meri množičnih turističnih destinacij, ampak iščejo zeleno turistično ponudbo in aktivnosti v naravi.
'Zaradi izgube trgov zaradi vojne in pandemije moramo reagirati hitro in učinkovito'
V teh okoliščinah se bo ministrstvo letos osredotočilo na tri področja. Prvo bo spodbuditev investicij v javno infrastrukturo, namestitvene zmogljivosti in turistično ponudbo, da bi se povečala dodana vrednost, za katero bo namenilo skupno 140 milijonov evrov.
Ukrep vključuje tudi enkratno pomoč za gostinska in turistična podjetja, ki so bila v pandemiji najbolj prizadeta, v višini 10 milijonov evrov. Ta ukrep bo objavljen v roku 14 dni, je napovedal.
Drugo področje je zagotovitev stabilnega in predvidljivega poslovnega okolja z vnaprej zagotovljenimi finančnimi sredstvi. Nova strategija razvoja turizma za obdobje 2022–2028 je po njegovih besedah v zaključni fazi priprave.
Poleg tega pripravljajo okvir za uporabo sredstev iz nove finančne perspektive, v kateri bo Sloveniji na voljo tri milijarde evrov, od tega milijarda gospodarstvu, pri čemer bo "pomemben delež" namenjen turizmu.
Tretje področje pa je prilagoditev turistične promocije. "Zaradi izgube trgov zaradi vojne in pandemije moramo reagirati hitro in učinkovito," poudarja Počivalšek. Med drugim se bodo osredotočili na tradicionalne trge Avstrije, Nemčije in Italije ter na potencialne nove trge držav višegrajske skupine.
Razpisi za preoblikovanje turizma
Kot je povedala generalna direktorica direktorata za turizem na ministrstvu Ksenija Flegar, je med razvojnimi sredstvi za letos zaključen razpis za trajnostno preoblikovanje turizma v vrednosti 48,8 milijona evrov, ki med drugim vključuje sredstva za naložbe slovenskih smučišč.
V teku so razpisi za investicije v javno in skupno turistično infrastrukturo (10 milijonov evrov), za uvajanje okoljskih znakov v turizmu in gostinstvu (300.000 evrov) in za spodbujanje letalske povezljivosti (dva milijona evrov).
V pripravi pa sta razpisa za sofinanciranje vlaganj v nastanitvene zmogljivosti (69 milijonov evrov) in za omenjeno enkratno pomoč prizadetim v pandemiji (10 milijonov evrov).
Vršilka dolžnosti direktorice STO Ilona Stermecki je povedala, da bodo promocijo prilagodili novim okoliščinam. Aktivnosti bodo med drugim usmerjene na bližnje evropske trge, poudarjajo aktivna doživetja in športni turizem ter nadgrajujejo sodelovanje z vrhunskimi športniki in vplivnimi mediji in znamkami, zeleno zgodbo slovenskega turizma pa nadaljujejo z doživetji in aktivnostmi, kot je spodbujanje izločitve plastike za enkratno uporabo iz gostinske in turistične ponudbe.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.