Pogodba za postavitev in upravljanje sistema izposoje koles v Ljubljani med Mestno občino Ljubljana in Europlakatom še ni bila podpisana, so pa zaključili pogajanja. Podpis pogodbe naj bi bil v kratkem in takoj po njenem podpisu bodo začeli z vzpostavitvijo sistema. ''Za vzpostavitev potrebujemo okvirno od dva do tri mesece, tako da bi bil sistem lahko na voljo uporabnikom še pred poletjem,'' so sporočili iz Europlakata.
V Ljubljani bo 30 postaj s terminali in skupaj 300 koles. Razporejene bodo po širšem središču Ljubljane, pri čemer med seboj ne bodo oddaljene več kot 400 metrov. Na vsakem terminalu bodo informacije o lokacijah drugih terminalov in koliko koles je na voljo za izposojo. Po potrebi bodo tudi prestavljali kolesa s polnih postaj na prazne.
Plačila preko bančnega nakazila
Prva ura izposoje kolesa bo brezplačna. Druga ura bo evro, tretja dva evra, od četrte ure naprej pa je cena na uro štiri evre. Če uporabnik kolo vrne v prvih 60 minutah uporabe, storitev lahko vnovič koristi po petih minutah.
Predvideni sta dve možnosti uporabe sistema, in sicer letna in tedenska uporaba sistema. Za letni abonma uporabnik plača tri evre, ki se zapišejo kot dobropis. Strošek prijave za tedensko uporabo sistema je en evro.
Prijavo za letno uporabo sistema izposoje koles uporabniki lahko opravijo preko spleta, na informativnih točkah ali obrazec s prijavo pošljejo po pošti na naslov izvajalca, ki je Europlakat. Za prijavo po spletu uporabnik potrebuje elektronski naslov in kreditno kartico, za prijavo po pošti pa bančno kartico oziroma osebni račun.
Poleg osebnih podatkov mora uporabnik navesti tudi podatke o banki, saj se plačilo prijavnine in vožnje vrši preko bančnega nakazila. Ob registraciji uporabnik prejme štirimestno PIN kodo, devetmestno kodo za dostop in 12-mestno kodo za aktiviranje. Kode so potrebne ob prvi izposoji kolesa na terminalu skupaj z mestno kartico Urbana.
Prijava na tedensko uporabo sistema je možna po spletu, zato uporabnik poleg elektronskega naslova potrebuje še kreditno kartico, ne potrebuje pa mestne kartice Urbana. Postopek je podoben kot pri prijavi na letno uporabo sistema, le da uporabnik prejme le devetmestno kodo za dostop in štirimestno osebno PIN kodo. Ob vsakokratni izposoji uporabi devetmestno kodo za dostop kot identifikacijo uporabnika, nato pa še osebno štirimestno PIN kodo za izposojo kolesa.
Zelo vzdržljiva kolesa
Na izposojo bodo posebej zasnovana in izdelana kolesa. ''Ker so izpostavljena vremenskim vplivom, kot so dež, sneg, mraz in sonce, morajo biti posebej vzdržljiva in odporna tudi na vandalizem. Zato ima mestno kolo robustno in vzdržljivo ogrodje, gumirana kolesa, torej se izognemo predrtim zračnicam, žaromet z avtomatskim dinamom, zadnjo zavoro na pedalu, košaro spredaj in ključavnico. Kolo ustreza evropskim cestnoprometnim predpisom,'' so zatrdili v Europlakatu.
Sistem vključuje določena varovala, ki naj bi vsaj oteževala, če ne že preprečevala tatvine koles s stojal. Preko elektromagnetnih ključavnic se beleži, kateri uporabnik si izposodi kolo in kdaj ga vrne. Sistem uporabnika spodbuja, da si kolo izposodi za vožnjo in ne za določeno časovno obdobje, ko kolo morda niti ni v uporabi. Če bi morda prišlo do zlorabe v času, ko ima uporabnik izposojeno kolo, je predvidena kazen v višini 350 evrov. Toliko namreč znaša varščina, ki jo ponudnik lahko unovči v primeru poškodbe, goljufive uporabe in izginotja kolesa, za katerega uporabnik odgovarja.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.