Zastoji na avtocestnem odseku med Ljubljano in Vrhniko so stalna tema poletnih novic, pred tednim dni so vozniki stali celo v 30-kilometrski koloni. Na Darsu pravijo, da so si za takšne dogodke delno krivi tudi sami. Za zastoje so namreč poleg del in velike obremenitve cest velikokrat krive prometne nesreče zaradi prevelike hitrosti in premajhne varnostne razdalje.

"Zaradi neprilagojene varnostne razdalje prihaja do veliko nesreč v obliki naletov več vozil, kar pomeni, da ima Policija veliko več dela z raziskovanjem vzroka nesreče in popisovanjem udeležencev," opozarjajo uslužbenci Darsa. Čas odprave nesreče se daljša tudi zaradi neodgovornih voznikov, ki ne upoštevajo pravil razvrščanja. Ob tem naj še enkrat spomnimo na izjemno pomembno statistično dokazano dejstvo: možnost preživetja ponesrečencev se poveča za 40 odstotkov, če lahko reševalci neovirano pridejo do njih.
Kljub temu so vozniki velikokrat gluhi za opozorila, ki bi tako njim kot drugim udeležencem lahko omogočila varnejšo in manj stresno pot do cilja. Tudi na tista o varnostni razdalji. "Vsakodnevno opažamo, da je varnostna razdalja v večini primerov neupoštevana. Kar se dogaja na povečini enakih lokacijah na avtocestnem omrežju, kjer dnevno prihaja do trkov vozil. Najhujše posledice neustrezne varnostne razdalje so vsekakor v predorih, posebej, če so udeležena tovorna vozila. Posledice neupoštevanja varnostne razdalje so hude: zastoji, poškodbe, žrtve in posledično velika gospodarska škoda!" opozarjajo pri Darsu.
Varnostna razdalja

Zakon določa tudi minimalno varnostno razdaljo, kadar se ob dobrih prometnih razmerah oblikuje kolona, ki vozi z zmanjšano hitrostjo. V takšnem primeru se lahko varnostna razdalja zmanjša, vendar ne sme biti manjša od razdalje, ki jo vozilo pri hitrosti, s kakršno vozi, prevozi v eni sekundi.
Splošno pravilo pa se glasi: Varnostna razdalja mora ne glede na vozne razmere omogočati, da lahko voznik zmanjša hitrost ali ustavi in s tem prepreči trčenje, če voznik, ki vozi pred njim, zmanjša hitrost ali ustavi.
Zastoji se podaljšujejo
Pred 40 leti, ko so za promet odprli avtocestni odsek med Ljubljano in Vrhniko, je bil povprečni dnevni promet v obe smeri 12.000 vozil, danes se jih po njem vsak dan pelje 60.000. Poleti pa je ta številka še veliko višja, letos se je tako po podatkih Darsa samo v eni smeri vozilo tudi 51.500 vozil dnevno, od tega več kot 6.000 tovornih vozil.
Prav tako upravitelj naših avtocest ugotavlja, da se zastoji na omenjenem odseku v seštevku podaljšujejo, čeprav število zastojev kot dogodkov ne narašča, število nesreč pada, število delovnih zapor pa se v primerjavi s prejšnjimi leti ni bistveno spremenilo.

KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.