Če bi bile volitve danes, bi socialni demokrati glede na izide javnomnenjske raziskave Vox populi, ki jo opravlja Ninamedia, zmagali, za njimi bi se uvrstili SDS in SLS, ki je z Radovanom Žerjavom, potem ko je napovedal svoj odhod z vrha stranke, tudi zvezda januarskega Vox populija.
SD vodi na praktično vseh javnomnenjskih lestvicah že od predsedniških volitev naprej in njen položaj se v senci poročila protikorupcijske komisije še krepi. Danes bi jo tako volilo 18,2 odstotka vprašanih. Sledi SDS z zvesto volilno bazo, čeprav šibkejša kot prejšnji mesec – 12,2 odstotka. Na tretje mesto se je presenetljivo prebila SLS, dobila bi 8,3 odstotka glasov.
Velik preboj je uspel tudi pobudnici zadnjega političnega viharja, ki ga je sicer povzročilo poročilo protikorupcijske komisije, in potem neodstopa dveh glavnih akterjev, Državljanski listi – 7,9 odstotka. Pozitivna Slovenija z 'zamrznjenim predsednikom' Zoranom Jankovićem je zdrsnila na peto mesto, dobila bi le 7 odstotkov, sledita pa DeSUS (3,2 odstotka glasov) in NSi z dvema odstotkoma glasov. Neopredeljenih je 14,4 odstotka vprašanih, na volitve pa ne bi šlo skoraj 24 odstotkov vprašanih.
Nekaj sprememb med politiki
Med politiki je tokrat najbolj priljubljen minister in predsednik SLS v odhajanju Radovan Žerjav. Na drugem mestu je s slabšo oceno kot prejšnji mesec predsednik države Borut Pahor, sledita dva bolje ocenjena evropski komisar Janez Potočnik in minister Andrej Vizjak. Na petem mestu je predsednik parlamenta Gregor Virant, sledita pa mu evropski poslanec Lojze Peterle in predsednik SD Igor Lukšič.
Na osmem mestu je Janez Šušteršič, na devetem mestu pa se je v prvo deseterico spet prebil predsednik stranke DeSUS in zunanji minister Karl Erjavec. Sledi pa mu poslanka SD Majda Potrata. Lestvico zaključujeta glavna protagonista zadnje v nizu političnih kriz v državi Janković in premier Janez Janša.
KOMENTARJI (1361)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.