Področni direktor za Slovenijo Wulf Hessulf je na novinarski konferenci v Šoštanju dejal, da si želijo bolj "pozitivnega odnosa" v postopku. Kvalitativni prevzem prvih osemkolesnikov patria za Slovensko vojsko je zapleten in upam, da se bo kmalu zaključil, pa je dejal predsednik podjetja Patria Land & Armament Seppo Seppalä.
Glede prevzema patrij se bodo predstavniki Patrie s predstavniki ministrstva za obrambo pogovarjali na torkovem sestanku. Kot je dejal Hessulf, se težave pojavljajo glede minske zaščite, pri kateri je omenil različne metode merjenja, a z enakimi rezultati, ki pa so jih v drugih državah po njegovih besedah sprejeli, zato se mu zdi "nenavadno", da jih v Sloveniji ne. "Ne bomo pa se pogovarjali o zmanjšanju števila patrij oz. morebitnih spremembah pogodbenih določil," je zatrdil.
Hessulf je med razlogi za zamude pri izdelavi patrij navedel zamenjavo oborožitvene postaje. Kot je dejal, so se za spremembo odločili zato, ker so pred kratkim ugotovili, da eden od dobaviteljev ne izpolnjuje zahtev. Zamenjava zaradi prilagajanja konfiguracij zahteva nekaj časa, je dejal in posebej poudaril, da ne gre za stare oborožitvene postaje, kot so poročali nekateri mediji, ampak nameščajo nove in nerabljene oborožitvene postaje. Glede kvalitativnega prevzema pa je pojasnil še, da gre za ugotavljanje, ali je vozilo narejeno v skladu s pogodbo, ki pa včasih ni "čisto jasna in pušča možnosti različnih razlag". Po njegovem pri kvalitativnem pregledu ne gre za preverjanje izdelka kot takega, ampak za ugotavljanje značilnosti posameznega vozila. Povedal je še, da je SV že sprejela testno vozilo.
Obe strani sta poudarili dobro sodelovanje med podjetjema Patria in Gorenjem Indop. Seppalä je izpostavil dobro strokovno sodelovanje pri izdelavi slovenske različice vozila. Dejal je, da je sodelovanje z Indopom ustvarilo nove zaposlitvene možnosti in postregel s podatkom, da je v času življenjske dobe izdelka skupno število neposrednih in posrednih zaposlitev okoli 1200. Dodal je, da se je Indop razvil v enega vodilnih proizvajalcev vojaške opreme v Sloveniji.
S sodelovanjem je zadovoljen tudi član uprave Gorenja Franc Košec, ki je dejal, da so se "posla lotili z velikim veseljem" in da bodo naredili tudi vse, da "vozila krenejo proti Ljubljani". Poudaril je pomen sodelovanja s Patrio v povezavi z vlaganji v razvoj. Gorenje, ki svoje izdelke izvaža v 72 držav sveta, je v zadnjih desetih letih v razvoj, nove izdelke in izgradnjo 13 novih tovarn namenilo milijardo evrov, je povedal Košec.
Predstavniki podjetja Patria so današnjo novinarsko konferenco pripravili ob dnevu odprtih vrat proizvodnje patrij v šoštanjskem podjetju Indop. Proizvodnja osemkolesnikov za potrebe Slovenske vojske (SV) se je v šoštanjskem podjetju začela novembra 2007. Doslej so dokončali 17 vozil, nekaj od teh jih trenutno pregleduje SV, v proizvodnji liniji pa je zdaj še 18 vozil. Po pogodbi bodo do leta 2013 izdelali 135 vozil, od tega 122 v celoti v Šoštanju.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.