Minister za obrambo Karl Erjavec je na nujni seji parlamentarnega odbora za obrambo dejal, da posebni vojaški komisiji nista ugotovili primerov spolnega nadlegovanja v 18. bataljonu za radiološko, kemično in biološko obrambo Slovenske vojske (RKBO). Spolnega nadlegovanja ni bilo, kot tudi ni vložene še nikakršne ovadbe v zvezi z domnevnim spolnim nadlegovanjem v omenjenem bataljonu Slovenske vojske, je še poudaril Erjavec.
Dve komisiji - dve ločeni nalogi
Prva komisija je bila imenovana v 17. bataljonu vojaške policije in je imela nalogo preverjanja dejstev o vseh dogodkih, ki sta jih pripadnici 18. bataljona RKBO Mateja Tič in Ema Uršič navedli v kazenski ovadbi zaradi povzročitve splošne nevarnosti. Druga komisija Generalštaba SV pa je bila ustanovljena z nalogo, da preveri dejstva za razjasnitev primera morebitnega spolnega nadlegovanja v 18. bataljonu RKBO, je pojasnil načelnik Generalštaba generalpodpolkovnik Albin Gutman.
Ni bilo nadlegovanja, a so bila neprimerna ravnanja
V poročilu, ki so ga predstavniki ministrstva predstavili članom odbora, piše, da "komisiji nista odkrili elementov kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, niti katerega drugega kaznivega dejanja". Komisiji sta med drugim tudi ugotovili, da omenjeni pripadnici nista v celoti uporabili vseh razpoložljivih pritožbenih sredstev. Prav tako sta potrdili, "da so bila pred decembrom 2005 v 18. bataljonu RKBO nekatera neprimerna in neustrezna ravnanja pripadnic in pripadnikov, ki niso združljiva z načeli vojaške službe. Ugotovitve kažejo na to, da so v enoti obstajali neformalni vodje, ki so imeli močan vpliv na odnose v enoti, kar je bil eden izmed vzrokov za nastanek težav," so zapisali v poročilu.
Odkrili "medsebojna intimna razmerja"
Komisiji sta med drugim ugotovili, da imajo nekateri pripadniki bataljona intimna razmerja. Tu v poročilu izpostavljajo domnevno razmerje med poveljnikom oddelka in vojakinjo Uršičevo, ki je privedlo do njenega privilegiranega položaja znotraj enote. Večina pripadnic enote, s katerimi so člani komisije 17. bataljona vojaške policije opravili pogovor, ni zaznala verbalnega spolnega nasilja omenjenih pripadnic SV. Ostale nepravilnosti pa se nanašajo na vodnika Matjaža Lorenčiča in druge pripadnike 18. bataljona RKBO, so še zapisali v poročilu.
Pili in vozili so
Lorenčiču in nekaterim pripadnikom bataljona komisiji očitata uživanje alkoholnih pijač in upravljanje z vozilom, za katerega ni imel ustreznega dovoljenja oz. predpisane kategorije. Določene nepravilnosti pa so ugotovili tudi pri ravnanju Mateje Tič. Iz zbranih informacij sta komisiji prav tako ugotovili, da je predvsem Lorenčič do podrejenih večkrat uporabljal neprimerne besede, ter se do njih večkrat obnašal žaljivo in ponižujoče.
Generalštab je za ureditev razmer iz 18. bataljona RKBO prerazporedil šest pripadnikov ter zoper Lorenčiča in Uršičevo na pristojno tožilstvo vložil tri kazenske ovadbe zaradi kršitev zakona o varnosti cestnega prometa. Prav tako je generalštab v svojo formacijo uvedel nov oddelek, ki bo skrbel za pripadnike Slovenske vojske in izdelal podroben načrt ukrepov za preprečevanje spolnega nadlegovanja v Slovenski vojski, je še dejal Gutman.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.