Zgodbe o – kot se je izrazil eden od pacientov – trpinčenju, mučenju in izživljanju so pred dnevi razkrili na portalu N1. "Pretepali so me po jajcih, po vsem telesu. Blazino so mi pritiskali na obraz. Občutek sem imel, da me hočejo umoriti. Dušil sem se. Mislil sem, da bom umrl," se glasi le eno od pričevanj o ravnanju s pacienti. "Trije tehniki so stali ob postelji, na kateri je bil privezan ta pacient. Eden od teh je pacientu v obraz tiščal vzglavnik, drugi ga je prek odeje boksal v trebuh in roke, tretji pa v mednožje."
Vodstvo klinike navedbe o nasilju kategorično zavrača. Kot pravijo, njihovi notranji strokovni nadzori doslej niso odkrili nobenih nepravilnosti. Direktor klinike Bojan Zalar je uvodoma dejal, da se mu zdi nenavadno, da je takšna vsebina eskalirala v tem obdobju, ko so že zdavnaj obeležili 130. obletnico obstoja psihiatrije. "V celotni zgodovini se en tak dogodek ni pojavil, pojavil pa se je zdaj. Ne vem, če je toliko tvornega, resnicoljubnega ozadja za vsem tem," je ocenil.
Zalar je ocenil, da ga mediji morda napačno razumejo, da brani kliniko oz. da nekaj prikriva. Meni, da sta se vzpostavila dva pola, eden je emocionalni, prežet s skrbjo in nezaupanjem. Slednje se začne z dvomom, nato preide v nezaupanje, kasneje pa preide v paranoidnost, je pojasnil. Ocenil je, da se v javnosti ne upošteva nobenih argumentov, ki jih predstavijo. Psihiatrija je po njegovem mnenju deležna toliko nadzorov kot nobena druga institucija v Sloveniji. Zalar pravi, da so vsi argumenti na njihovi strani, tisti na drugi pa so po njegovem mnenju na trhlih tleh.
"Ne bojimo se nikakršnih nadzorov (...). A naj nam dajo prave nadzore, ne nadzore, ki imajo meglena ugibanja, ali nekje nekaj je ali ni," je dejal. Meni, da je zdaj na potezi policija. Vsi, ki so govorili o nasilju, bi morali, če so mu bili priča, to naznaniti policiji, je poudaril. "Če se nekoga na oddelku duši z blazino, ko je nemočen, je to kaznivo dejanje. Če tisti, ki to vidi, tega ne prijavi, je soudeleženec kaznivega dejanja," je opozoril.
Vodja zdravstvene nege na sprejemnem oddelku Nataša Mikez je ocenila, da bi se, če bi se dogajale nepravilnosti ali agresivno vedenje do pacientov, vedno oglasil kateri od zaposlenih. Enakega mnenja je tudi Zalar, ki je pojasnil, da je na sprejemnem oddelku v vsakem timu od šest do osem zaposlenih, ki bi težko "zadržali skrivnost". Na kliniki so po poročanju medijev o domnevnem nasilju doslej sicer opravili razgovore s 16 zaposlenimi.
Strokovna direktorica klinike Blanka Kores Plesničar je pojasnila, da letno zabeležijo okoli 4900 sprejemov, dnevno opravijo 200 ambulantnih pregledov. Okoli 10 do 15 odstotkov hospitalizacij je proti volji pacienta. To se zgodi, ko pacient zaradi hude duševne motnje ogroža sebe in druge.
Po besedah Kores Plesničarjeve na oddelkih redno beležijo vse incidente in imajo dobro vpeljan sistem. V primeru neustreznega ravnanja izdajo opozorila, izdali so tudi že odpoved delovnega razmerja. V preteklih štirih letih so zabeležili okoli 150 dogodkov fizičnega nasilja proti zaposlenim in pacientom. V 110 primerih je šlo za fizično nasilje proti zaposlenim v zdravstveni negi. Pogosto je tudi verbalno nasilje.
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je na dogajanje odzval na današnji novinarski konferenci. Premier Robert Golob je pred tem napovedal, da bo minister predstavil tudi konkretne ukrepe.
Bešič Loredan je uvodoma poudaril, da gre v tem primeru za zelo ranljivo skupino ljudi s težkimi duševnimi motnjami. Kot je dejal, je treba zaščiti ljudi, ki potrebujejo psihiatrično pomoč. Napovedal je, da bodo ostro obsodili vsako dokazano obliko nasilja, dogodke pa bodo obravnavali enako resno kot tiste v celjski bolnišnici in velenjskem zdravstvenem domu. "Nihče nima moči in pravice nad človekovo pravico do dostojnega zdravljenja, ne sme uporabljati sile ali oblike nasilja, tudi če gre za mejno področje. Tukaj morajo biti navodila in smernice bolj jasne. Če se dokaže krivda, mora biti sankcionirana," je poudaril.
Po njegovih besedah odgovornost za vse, kar se dogaja na kliniki, nosi direktor zavoda, nad tem je svet zavoda, ministrstvo pa nima nobenih pristojnosti glede nadzora direktorja. Pojasnil je, da sta se z direktorjem klinike včeraj sestala in pogovorila. Po ministrovi oceni se je direktor oprl izljučno na notranje strokovne nadzore. "Vsi, ki smo že dolgo v zdravstvu, bi pričakovali, da se opravi izredni strokovni nadzor z neodvisnimi strokovnjaki," je povedal in ocenil, da je direktor glede tega storil napako.
O njegovi morebitni odgovornosti sicer ne odloča minister, ampak svet zavoda, je dodal Bešič Loredan. Minister je prav tako dejal, da lahko vsak, ki je bil s strani kogarkoli ustrahovan in se ne počuti varnega, da bi podal izjavo z imenom in priimkom, pride na ministrstvo do njega osebno.
Ministrstvo za zdravje je sicer odredilo sistemski nadzor ljubljanske psihiatrične klinike in policiji prijavilo sum kaznivega dejanja zoper neznanega storilca, o čemer smo poročali v včerajšnji oddaji 24UR ZVEČER. Minister je sicer danes dejal, da so zadevo prijavili policiji na podlagi svojih informacij in ugotovitev, torej še preden je zadeva prišla v medije.
Na ministrstvu so bili s sumom nepravilnosti na psihiatrični kliniki z anonimno prijavo namreč seznanjeni že sredi lanskega septembra, v prihodnjih mesecih so sledile še druge. Prijave so predali pristojnemu direktoratu za zdravstveno varstvo in pristojnim inšpektoratom, je na današnji novinarski konferenci povzel direktor urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Aleš Šabeder.
Minister je ob tem napovedal, da bodo v noveli zakona o duševnem zdravju, ki jo želijo v parlamentarni postopek vložiti še v tem letu, uredili tudi vprašanje videonadzora v najbolj občutljivih delih institucij.
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.