Francoski proizvajalec namreč nima kaj izgubiti. Pogodba je bila podpisana in velik del denarja, okoli 20 milijonov ameriških dolarjev je bilo že nakazanih na račun v Francijo.

Prav tako pa naš Falcon 900 EX že dobiva svojo obliko na proizvodni liniji. Tudi zaradi tega edino stališče, kjer je vlada pripravljena popustiti, to je dobavni rok, za Francoze neuradno ni dovolj. Francoski proizvajalec vztraja, da je pripravljen Falcona 900 EX zamenjati za Falcona 2000 EX le pod pogojem, če bi naša vlada plačala vsaj del 10 odstotnih penalov, ki so v pogodbi zapisani. Vodja komisije Matjaž Nahtigal je povedal, da naša vlada na tej točki ne misli popustiti. Tudi zato se pogajalski skupini od začetka pogajanj, kot smo neuradno izvedeli, nista dosti zbližali. Časa pa je vedno manj, saj rok za plačilo naslednjega obroka, do katerega se zaplet mora rešiti, poteče konec meseca junija. Tudi zato posebna skupina skupaj z vlado že pripravlja tudi razpisno dokumentacijo, da bo zaplet okrog letala rešila sama.
Če pogajanja z Dassaultom ne bodo uspešna bo naša vlada letalo prodajala na javnem razpisu. Na njem bo iskala posameznika ali podjetje, ki bo najbolje ocenil našega Falcona 900 EX, ga odkupil po čim boljši ceni, in hkrati ponudil najugodnejše manjše in cenejše letalo. Vlada neuradno računa, da bi Falcona prodala za več kot 35 milijonov, medtem ko naj bi bila za manjše letalo brez davka na dodano vrednost pripravljena odšteti okrog 25 milijonov ameriških dolarjev.
Akterji afere Falcongate
Še vedno pa vlada ni ukrepala proti nikomur izmed tistih, ki so afero Falcongate z izborom najprestižnejšega letala med prestižnimi poslovnimi letali zakuhali.
Mirko Bandelj je še vedno generalni sekretar vlade, Marjan Boič še vedno vodja vladne letalske službe, Iztoka Podbregarja pa je namesto kazni tako ali tako doletelo povišanje v šefa obveščevalne službe.