Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je na tiskovni konferenci predstavil predolge sprememb zakona o varstvu javnega reda in miru ter zakona o nadzoru državne meje.
Kot je poudaril, je varovanje državne meje v izključni pristojnosti policije, t. i. varde ali vaške straže pa poskušajo posegati v pristojnost nalog policije, ovirajo njeno delo ter v delu javnosti vzbujajo vznemirjenje in strah.
Trenutno pomanjkljiva zakonska urejenost v javnosti povzroča zaskrbljenost in ovira delo policije, zato je treba zakonsko področje čim prej nadgraditi, da bo policija lahko učinkovito izvajala svoje zakonsko določene naloge, je dejal minister. "V vladi imamo ničelno toleranco do kakršnih koli pobud posameznikov, ki bi prevzemali naloge, ki so v pristojnosti države. Policiji lahko pomaga vsak, ki se ji pridruži na družbeno sprejemljiv način – torej preko poklica policista ali prispevka v pomožni policiji."
Vlada je zato danes sprejela spremembe in dopolnitve dveh zakonov – Zakona o varstvu javnega reda in miru in Zakona o nadzoru državne meje.
Z Zakonom o nadzoru državne meje so prepovedali:
- vsakršno ravnanje posameznika ali skupine, ki se z namenom nadzora državne meje izvaja na način, ki je enak ali podoben oblikam opravljanja policijskih nalog pri izvajanju nadzora državne meje,
- ali ki ovira policijo pri izvajanju nadzora državne meje.
Za to kršitev je globa za posameznika najmanj 1.000 evrov, če posameznik stori dejanje v skupini, pa najmanj 1.500 evrov.
S spremembami Zakona o varstvu javnega reda in miru pa predlagajo, da je dekorativno orožje, imitacije orožja, orožje, ki je namenjeno za alarm ali signaliziranje, druge predmete, ki so po videzu podobni orožju, a se v skladu z zakonom, ki ureja razvrstitev in kategorizacijo orožja, ne štejejo za orožje, prepovedano nositi, razkazovati ali uporabljati tako, da se vzbuja videz, da se izvajajo naloge uradnih ali vojaških oseb.
Globa za kršitev, kadar jo izvrši posameznik, je od 500 do 1.000 evrov. Če je dejanje storjeno v skupini, se posameznik kaznuje z globo od 1.000 do 2.000 evrov.
Izjema velja, če se navedeni predmeti uporabljajo kot rekvizit nastopajočih na prireditvah, katerih del programa je nošenje, razkazovanje ali uporaba orožja ali predmetov iz drugega odstavka in so organizirane v skladu z zakonom, ki ureja javna zbiranja.

Vlada predlaga tudi nov prekršek, ki se nanaša na uporabo maskirnih oblačil, uniform ali oblačil, podobnih uniformi uradnih ali vojaških oseb. S predlogom je določeno, da je prepovedano nošenje navedenih oblačil, če posameznik vzbuja videz, da izvaja naloge uradnih ali vojaških oseb.
Za ta prekršek je določena globa od 500 do 1.000 evrov. Če je dejanje storjeno v skupini, se posameznik kaznuje z globo od 1.000 do 2.000 evrov.
Omejitev ne velja, če se maskirna oblačila, uniformo ali oblačila, podobna uniformi uradnih ali vojaških oseb, nosi kot rekvizit nastopajočih na prireditvah, katerih del programa je nošenje oblačil ali uniform in so organizirane v skladu z zakonom, ki ureja javna zbiranja.
Vlada je oba predloga zakonov poslala v DZ po nujnem postopku in Poklukar pričakuje, da bo večina v DZ obe noveli tudi podprla.
"S predlaganimi spremembami zagotavljamo učinkovitejše varovanje javnega reda in miru ter učinkovitejše delo policije oz. vodenje prekrškovnih postopkov, ki so neposredno povezani z zagotavljanjem varnosti posameznikov in skupnosti," je še dejal. Prepričan je, da bodo spremembe v javnosti pozitivno sprejete.
V Gibanju Zedinjena Slovenija, katere predsednik je vodja t. i. Štajerske varde Andrej Šiško, so napovedan predlog pospremili z oceno, da se v Sloveniji soočamo "s fašizmom in protiustavnim delovanjem pomembnega dela samega državnega vrha in državnega aparata". Poslanci naj naredijo vse za "zaustavitev tovrstnega nesprejemljivega početja in za vnovično vzpostavitev vladavine prava in ustavne ureditve Republike Slovenije", so navedli v stranki.
KOMENTARJI (1277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.