Slovenija

Vlada sprejela predlog zakona o zaščiti žvižgačev

Ljubljana, 19. 10. 2022 15.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada je sprejela predlog zakona o zaščiti prijaviteljev ali t. i. žvižgačev, s katerim ureja področje varstva prijaviteljev kršitev predpisov v delovnem okolju, tako v javnem kot v zasebnem sektorju. Tako želijo okrepiti zavedanje, da potrebujemo odgovorne posameznike, ki se izpostavijo in opozorijo na kršitve, je dejala pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan.

Dominika Švarc Pipan
Dominika Švarc Pipan FOTO: Bobo

Kot je povedala ministrica za pravosodje Dominka Švarc Pipan, je vlada na današnji seji sprejela predlog zakona o zaščiti prijaviteljev, t. i. žvižgačev, s katerim v slovenski pravni red prenašamo evropsko direktivo o zaščiti oseb, ki prijavijo kršitve prava. Zakon se bo uporabljal za zaščito posameznikov, ki razkrijejo kršitve predpisov v svojem delovnem okolju, tako v javnem kot v zasebnem sektorju.

Kot je poudarila ministrica, je domet zaščite po tem predlogu sicer zasnovan celo širše od zahtev direktive EU: "Nanaša se namreč tudi na prijavo kršitev vseh drugih predpisov. Uporabljal se bo tudi za anonimne prijave, hkrati pa je od direktive EU bolj ambiciozen." Po njenih besedah pričakujejo, da bo sistem prispeval k preprečevanju in odkrivanju najrazličnejših oblik kršitev predpisov, ki z ustvarjanjem poslovne negotovosti zavirajo tudi gospodarsko rast, upočasnjujejo postopke in povzročajo dodatne stroške. Okrepljeno varstvo prijaviteljev pa bo povečalo splošno raven varstva delavcev v skladu s cilji evropskega stebra socialnih pravic.

Večja podjetja najprej z internim reševanjem nepravilnosti

Predlog zakona po ministričinih navedbah spoštuje že vzpostavljene nadzorne mehanizme na različnih področjih ter jih nadgrajuje. Predvideva namreč dvofazno kanaliziranje prijav, in sicer je prva faza predvidena znotraj delovnega okolja in velja za podjetja oz. organizacije, ki imajo več kot 50 zaposlenih. Takšne organizacije bodo morale vzpostaviti primeren notranji kanal, prek katerega bodo lahko žvižgači prijavili nepravilnosti. Namen tega je, da se nepravilnosti uredijo že na ravni organizacije, je pojasnila ministrica.

Žvižgač
Žvižgač FOTO: Shutterstock

Če pa to ne bi bilo dovolj oz. če bi prihajalo do povračilnih ukrepov, pa so po zakonskem predlogu na voljo tudi zunanji prijavni kanali, in sicer predvsem že obstoječe organizacije, agencije, inšpektorati, ki že imajo pristojnosti na področju prekrškovnih postopkov. Pri tem bo po ministričinih navedbah kot nek centralni organ delovala Komisija za preprečevanje korupcije, predvideno pa je tudi javno razkritje kršitev.

Kot je dejala, želijo predvsem preprečiti, da bi prišlo do povračilnih ukrepov proti žvižgačem, zlasti s strani delodajalcev. Predlog zakona prepoveduje povračilne ukrepe, kot so odpoved delovnega razmerja, šikaniranje ali premestitev na slabše delovno mesto. Hkrati bodo prijavitelji oz. žvižgači deležni zaščite pred razkritjem njihove identitete, v primeru povračilnih ukrepov pa jim bodo med drugim nudili svetovanje, informacije ter drugo podporo, npr. pravico do sodnega varstva, pravico do brezplačne pravne pomoči, pravico do nadomestila za primer brezposelnosti in psihološko podporo.

Na podlagi dosedanje prakse v Sloveniji in na podlagi prakse primerljivih držav, ki so sistem zaščite žvižgačev že uvedle, po ministričinih besedah predvidevajo, da bodo slovenski organi letno obravnavali približno 10 primerov povračilnih ukrepov zoper žvižgače. "Ocenjujemo, da bo od tega približno pet primerov letno, v katerih bo prišlo do prenehanja delovnega razmerja, ki bodo vodili do uveljavljanja sodnega varstva in drugih podpornih ukrepov," je dejala.

Poudarila je še, da so pri pripravi zakonskega besedila sodelovali številni deležniki iz javnega in zasebnega sektorja ter da je predlog usklajen z vsemi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

WolfeWoof
19. 10. 2022 19.00
+2
Čisto prav. Če je kaj narobe treba povedat.
Dave564
19. 10. 2022 18.31
+2
Fedor Anton Umek
19. 10. 2022 17.30
+2
Vem da smo v šoli kaj dostikrat natepli kakšno "špeckahlo"
nekodnas
19. 10. 2022 15.40
+1
Ali ni potem zaščita žvižgačev zelo podobna zaščiti sindikalnih zaupnikov ?