Podnebne spremembe so že nekaj časa vroča tema, ki se ji politiki in odločevalci ne morejo več izogniti. Ministrstvo za okolje in prostor je tako danes na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani javno predstavilo osnutek Dolgoročne podnebne strategije Slovenije do leta 2050, krovni državni dokument na področju spopadanja s podnebno krizo in njenimi posledicami. Osnutek je v javni obravnavi do vključno 30. septembra 2020.
"Vizija strategije je, da bo Slovenija leta 2050 podnebno nevtralna in na podnebne spremembe odporna družba na temeljih trajnostnega razvoja. Učinkovito bo ravnala z energijo in naravnimi viri ob hkratnem ohranjanju visoke stopnje konkurenčnosti gospodarstva. Družba bo temeljila na ohranjeni naravi, krožnem gospodarstvu, obnovljivih in nizkoogljičnih virih energije, trajnostni mobilnosti, lokalno pridelani zdravi hrani. Na vplive podnebnih sprememb bo postala prilagojena in odporna družba z visoko kakovostjo in varnostjo življenja, ki izkorišča priložnosti v razmerah spremenjenega podnebja," so zapisali v osnutku podnebne strategije.
Okoljski minister Andrej Vizjak je na predstavitvi dokumenta dejal, da bodo za dosego clijev potrebne številne sektorske spremembe. "Strategija mora postavljati cilje in jasne usmeritve, kako do teh ciljev priti," je dejal minister Vizjak. Med drugim je spomnil, da bomo morali zagotoviti nove vire energije in da vseh potreb ne bo možno kriti iz obnovljivih virov, zato meni, da "moramo začeti takoj z umeščanjem drugega bloka jedrske elektrarne".
Kot enega od temeljev financiranja ukrepov za dosego ciljev vlada predvideva "ozelenitev" davčne politike. Kot primer je minister navedel "destimuliranje uporabe" določenih izdelkov, ki bremenijo okolje, preko višjih davkov.
"To bo zahtevalo veliko več sprememb v našem načinu življenja, ki jih morda nismo pripravljeni sprejeti," pa je predvidene ukrepe komentiral Matjaž Česen z Instituta Jožef Stefan – Centra energetske učinkovitosti (IJS CEU).
"Strategija je izziv in istočasno priložnost za družbo," pa je ocenil Martin Batič z Ministrstva za okolje in prostor.
Ministrstvo je osnutek pripravilo na osnovi zavez Pariškega sporazuma, Okvirja dolgoročne podnebne politike Slovenije "Slovenija in zdrav planet" in evropske uredbe o upravljanju Energetske unije in podnebnih ukrepov (2018/1999). Končne odločitve glede tega, kdo bo na koncu sprejel strategijo – vlada ali parlament – še ni, je dejal minister Vizjak, a dodal, da bo najverjetneje zadnjo besedo imela vlada.
Kritiki menijo, da je vladna strategija premalo ambiciozna in da z njo ne bomo dosegli želenega cilja. Svoje nestrinjanje z vladnim dokumentom so danes izrazili tudi Mladi za podnebno pravičnost, ki so prekinili predstavitev osnutka podnebne strategije. Menijo namreč, da je dokument poguben in da nas "vodi v podnebni zlom, pospešuje betoniranje narave ter povečuje revščino".
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.