Vlada je sporočila, da je sprejela aneks, ki med drugim ureja nagrajevanje preobremenjenih zdravstvenih delavcev v družinski medicini.
Kot je na novinarski konferenci vlade pojasnil zdravstveni minister Aleš Šabeder aneks določa način nagrajevanja timov ambulant družinske medicine, ki presegajo z aneksom ena določen normativ 1895 glavarinskih količnikov. V novem obračunskem modelu so po besedah ministra oblikovali razrede, v katere so razporejeni vsi timi, ki presegajo ta normativ.
Lestvica dodatnega nagrajevanja se začne pri štirih odstotkih in konča pri 20 odstotkih osnovne plače. "Za povprečnega družinskega zdravnika, ki je v 54. plačnem razredu in doseže 2395 glavarinskih količnikov, to pomeni dodatnih 400 evrov mesečno k osnovni plači. Diplomirana medicinska sestra, ki je tudi del tima, in je v 37. plačnem razredu, pri doseganju republiškega povprečja dobi dodatnih 235 evrov na mesec, tehnik zdravstvene nege pa 173 evrov".
Na letni ravni bodo namenili 11,7 milijonov evrov
Ukrep bo na letni ravni stal 11,7 milijonov evrov, letos, ker ga bodo pričeli izvajati z avgustom bo ta številka 4,8 milijona evrov.
"Letos bomo sredstva zagotovili iz neporabljenih stalnih postavk znotraj Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije," je razložil minister.
Pri pripravi aneksa so po besedah ministra sodelovali tako s stroko kot s predstavniki zdravniške zbornice in sindikata, tako da je to po njegovem mnenju pomemben korak.
Ministrstvo računa, da bo s tem uspelo pomiriti obremenjene družinske zdravnike. Ti so na svojo preobremenjenost namreč opozarjali tudi s kolektivnimi odpovedmi, ki so jih po sprejetju aneksa ena zamrznili do jeseni.
Glede družinskih zdravnikov, ki so napovedali svoje odpovedi, Šabeder nima informacij, verjame pa, da so uvideli, da so jih z aneksom na vladi prišli proti. "Verjamem, da bodo na podlagi sprejetega ankesa 2 bodo umaknili odpovedi," je dejal.
Šabeder: V postopku pridobivanja dovoljenj je sedem tujih zdravnikov
Glede načrtov za naprej je pojasnil, da sta oba aneksa samo del ukrepov ministrstva. "Naslednji je ukrep za zmanjševanje administrativnih obremenitev zdravnikov, ki ga bomo pripravili do jeseni. Nato pride na vrsto dolgoročna rešitev znotraj splošnega dogovora," zagotavlja minister.
Šabeder je pojasnil še stanje v zvezi s prijavami tujih zdravnikov. "Odziv zdravnikov iz tretjih držav je pričakovan. Trenutno je v postopku pridobivanja dovoljenj sedem zdravnikov iz tujih držav. Poenostavili in skrajšali smo postopke, spremembe pa ne vplivajo na kakovost procesa izbire, kar potrjujejo tudi na terenu," je zaključil Šabeder.
Aneks določa tudi dvig cen zdravstvene nege v socialno varstvenih zavodih
Šabeder sicer z ministrom za finance Andrejem Bertonceljem še vedno išče rešitve za sprejetje odloka, s katerim bi zvišali letošnjo porabo ZZZS. V zdravstveno blagajno naj bi se do konca leta namreč nabralo dodatnih 53 milijonov evrov, pri porabi teh sredstev pa se je zataknilo zaradi ustavne presoje proračunskih dokumentov.
Aneks dve poleg novega obračunskega modela za ambulante družinske medicine in pediatrije določa tudi dvig cen storitev za program zdravstvene nege v socialno varstvenih zavodih za okoli pet odstotkov. Finančni učinek na letni ravni je 6,7 milijona evrov, letos 1,7 milijona evrov, so sporočili z ministrstva za zdravje.
Za koordinacijo in upravljanje implementacije centrov za duševno zdravje ter podporo izvajalcem bo namenjenih okoli 370.000 evrov, za širitve in vzpostavitev slovenskega registra endoprotetike pa slabih 254.000 evrov.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.