Poslanci so na izredni seji obravnali interpelacijo, ki so jo zoper notranjega ministra Gregorja Viranta vložili poslanci SDS, NSi in SLS. Ker so imeli veliko za povedati, seanse niso uspeli zaključiti v enem dnevu. V petek bodo tako imeli na voljo za izmenjavo mnenj še osem ur.
Poslanci opozicije so interpelacijo zoper Viranta vložili novembra. Očitajo mu ogrožanje sistema lokalne samouprave, škodljivo dogovarjanje s sindikati javnega sektorja ter oškodovanje državnega premoženja z neprimernim reševanjem problematike izbrisanih in nepojasnjenimi popusti pri nakupu letalskih vozovnic.
Virant je pred obravnavo dejal, da je popolnoma miren. "Če bi me odnesla neka korupcijska koalicija Janša-Janković, bi bil to padec, na katerega bi bil še posebej ponosen," je dejal glede namigov, da bi lahko nekateri poslanci PS podprli interpelacijo zaradi preiskave pri ministru Romanu Jakiču. Virant je dejal, da policija in Nacionalni preiskovalni urad delujeta neodvisno, profesionalno in nevtralno. "Na to sem zelo ponosen, policija ima mir pred kakršnimi koli političnimi vplivi in nobene teorije zarot ne vzdržijo," je poudaril.
Virant je dejal, da bi si interpelacijo zaslužil ravno v primeru, če tega, kar mu očita opozicija, ne bi storil. Kot je dodal, si je interpelacijo očitno zaslužil z učinkovitim delom: "Popolnoma jasno mi je, da če minister dela veliko in aktivno, dviguje prah. Zato ni čudno, da sva se s kolegom Čuferjem prva znašla na opozicijskem seznamu za odstrel."
Virant je poudaril, da je policija bistveno okrepila odkrivanje kaznivih dejanj na področju gospodarskega kriminala. Ob tem je še posebej izpostavil pomen boja proti gospodarskemu kriminalu in korupciji.
Zavrnil je tudi očitek opozicije, da s svojim ministrovanjem ogroža sistem lokalne samouprave in skladnega regionalnega razvoja. Po njegovih besedah je tudi očitek o škodljivosti stavkovnega sporazuma in dogovora s sindikati o dodatnih ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v celoti neutemeljen.
"Ob koncu te razlage mojega odgovora mi dovolite, da se še posebej zahvalim predlagateljem interpelacije Mateju Toninu in Novi Sloveniji za prisrčne rojstnodnevne čestitke, ki sem jih dobil na sms in elektronsko pošto in sem jih razumel kot priredbo krščanskega načela: 'Ljubi svojega interpeliranca,'" je še dodal minister.
Predsednica vlade Alenka Bratušek je v DZ zagotovila, da ima Virant njeno polno podporo. Vlagateljem interpelacije je očitala, da so interpelacijo vložili zaradi nje same in ne zaradi slabega dela ministra. "Ne morem mimo dejstva, da tokrat nastopate proti ministru predvsem na podlagi osebnih zamer, ki jih je iz vaših vrst čutiti že od samega izstopa Gregorja Viranta iz vaše vlade," je dejala.
V koalicijskih strankah SD in DeSUS so Virantu pred sejo zagotovili podporo. Predsednik SD Igor Lukšič se strinja, da je gotovo čudno, da obrambnega ministra, ki je varovana oseba, obiščejo kriminalisti, še zlasti ko ga ni doma. "Taista policija, ki njega varuje, ne ve, da ga ni doma, in pride na njegov dom z drugimi ekipami, to je res čudno za državo," je ocenil Lukšič. A pri tem, kot poudarja, ne cilja na notranjega ministra Viranta. Karl Erjavec pa je ocenil, da so očitki v interpelaciji, da Virant škoduje lokalni samoupravi, zelo pavšalni, argumentacija za njegovo interpelacijo pa precej šibka.
Predlagatelji interpelacije pravijo, da želijo opozoriti na Virantove "stranpoti". Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je koalicijske poslance opozoril, da bi s podporo Virantu prevzeli tudi odgovornost za njegovo politiko.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.