V petek čaka koalicijo za zdaj še negotova preizkušnja: interpelacija zoper notranjega ministra Gregorja Viranta. Sam je danes ponovno zatrdil, da je interpelacija "popolnoma brez vsebine". "Pričakujem veliko blatenja s strani opozicije, sam sem pa prepričan, da ministrstvo dela dobro in da je vse v redu," je pojasnil.
Se je pa začudil nad ravnanjem ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki naj bi poslance PS na sredinem sestanku prepričeval, naj glasovanje o interpelaciji obstruirajo ali pa se ga vzdržijo. "Izjemno nenavadna situacija je, da osumljenec v predkazenskem postopku, človek, zoper katerega je NPU vložil ovadbo, ščuva poslance, naj zrušijo notranjega ministra," je dejal Virant. Po njegovi oceni je to nenavadna praksa, ki skoraj vodi v smer "banana republike".
Če bi se zaradi neenotnosti v PS zgodilo, da predlagatelji sicer ne bi zbrali absolutne večine glasov za interpelacijo Viranta, bi pa kljub temu večina poslancev glasovala zanjo, bi bilo to po besedah Viranta "zelo čudno sporočilo". Razumel pa bi ga kot posledico notranjih težav, ki jih mora PS rešiti sama.
Vse poslanske skupine koalicije so že jasno zagotovile, da bodo glasovale proti interpelaciji zoper Viranta, vendar pa se temu še ni pridružila poslanska skupina PS.
V PS so skrivnostni, del bo interpelacijo podprl
Ta je danes zasedala, a so po sestanku ostali skrivnostni. Vodja poslanske skupine Jani Möderndorfer je tako kot večina ostalih strankinih poslancev predstavnikom medijev obrnila hrbet, zato je mogoče sklepati, da pri glasovanju o interpelaciji ne bodo enotni.
Interpelacija bi lahko pokazala dejansko trdnost koalicije. Po napovedih bo interpelacijo podprl poslanec Jožef Kavtičnik, isto utegneta ravnati še najmanj dva iz poslanskih vrst največje vladne stranke: Tina Komel in Stanko Stepišnik, nekdanja ministra v aktualni vladi.
V oddaji SVET pa so poročali, da bo omenjena trojica poslancev PS zagotovo podprla interpelacijo, pridružila pa naj bi se jim po neuradnih informacijah še poslanca Branko Ficko in Jože Velikonja. Ostali poslanci naj bi po poročanju v omenjeni oddaji dobili navodilo, da glasujejo po svoji volji.
To pomeni, da bi lahko ostali ali pa vsaj nekateri poslanci PS glasovanje obstruirali oziroma se ga vzdržali. To bi sicer lahko pomenilo manj poslanskih glasov proti interpelaciji kot pa zanjo, a za to, da interpelacija uspe, je potrebnih 46 poslanskih glasov, kar je vendarle malo verjetno.
Tudi zato je Möderndorfer v torek na vprašanje, ali je podpora PS Virantu zagotovljena, odgovoril le, da ta trenutek ni nobene bojazni, da bi interpelacija uspela. Današnjega dogovora poslanske skupine pa medijem ni želel razkriti.
Konkretnejših izjav danes niso želeli dajati niti ostali poslanci oziroma poslanke PS. Maša Kociper je denimo medijem odvrnila le, da vedno glasuje po svoji vesti. Nekoliko zgovornejši je bil le Brane Golubovič, ki je povedal, da je zanj bolj pomembno to, da je koalicija dvig DDV umaknila kot možno rešitev za nadomestitev proračunskega izpada po padcu zakona o nepremičninskem davku na ustavnem sodišču. Tako se zdaj ukvarjajo s tem, kje in kako najti ustrezne ukrepe, ne pa "z izleti ministra Viranta".
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.