Notranji minister Gregor Virant se je danes sestal z vodstvi Zavoda RS za zaposlovanje, Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana in Radiotelevizije Slovenija (RTVS). Govorili so o možnih spremembah zakona o sistemu plač v javnem sektorju v delu, ki govori o obveznosti vračil preveč izplačanih plač.
Virant je pojasnil, da pa se postavlja vprašanje, ali lahko zahtevajo vračilo od zaposlenih, ki za delodajalske napake niso nič krivi, ali se lahko zadeva uredi kako drugače. Na sestanku so po njegovih besedah ugotovili, da veljavna zakonska ureditev "ni ravno pravična".
Kljub temu pa je trenutno zakonodajo treba upoštevati, je poudaril Virant. Zato so se danes dogovorili, da se bodo delodajalci z vsemi uslužbenci, ki bi morali vračati preveč izplačane plače, dogovorili o vrnitvi. Če s kom od njih dogovora ne bodo mogli doseči, pa bodo šli v tožbe, tako kot to določa zakon.
Nove rešitve v smeri večje pravičnosti
Istočasno bodo na ministrstvu pripravili zakonodajne spremembe v smeri večje pravičnosti, je napovedal Virant. To pomeni, da bodo ločili na eni strani primere očitnih napak, storjenih naklepno ali iz malomarnosti, ter na drugi strani napake, ki se dogajajo zaradi nedorečenosti ali nejasnosti zakonodaje.
Ta čas bodo morebitne tožbe delodajalcev na sodiščih stale, je pojasnil minister. Dodal je, da bodo v prehodnih določbah novele zakona določili še, da se nova ureditev nanaša tudi na že odprte primere, kar pomeni, da bodo po novi zakonodaji lahko obravnavani vsi javni uslužbenci, tudi tisti, ki so dogovore z delodajalci že podpisali.
Ob tem je posebej zagotovil, da srednjim medicinskim sestram ne bo treba vračati preveč izplačanih plač, saj da bi bilo to skrajno krivično
Največ vračanja na RTVS
Ocene, koliko uslužbencev bi moralo vračati razliko, na ministrstvu ta hip nimajo. Kot je danes dejal v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simon Vrhunec, je sicer pri njih takšnih primerov nekaj več kot 300, skupni znesek pa znaša okrog 500.000 evrov.
Na Zavodu za zaposlovanje je po besedah generalne direktorice Zlatke Srdoč Majer takšnih primerov 595, po novi zakonodaji pa bi jih preveč izplačane plače moralo vrniti okrog 100.
Največ primerov, kjer bi uslužbenci morali vračati preveč izplačane plače, je na RTVS. Generalni direktor zavoda Marko Filli je pojasnil, da gre pri nekaj več kot 600 primerih za sistemsko napako, nekaj deset pa jih je takšnih, kjer je bila plača napačno določena. Če bi morali vračati vsi, bi to zneslo okrog milijon evrov.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.