Danes se je na odstop Janeza Šušteršiča s položaja podpredsednika stranke DL odzval predsednik stranke Gregor Virant, ki je kandidat za ministra za infrastrukturo in okolje. V pismu je zapisal, da je DL v "zapleteni politični situaciji ravnal konsistentno, načelno in v skladu s svojimi vrednotami".
Dodaja, da sta se oba s Šušteršičem najprej zavzemala za to, da stranka po izstopu iz koalicije v t. i. sredinskem trojčku (DL, DeSUS, SLS) začne pripravljati program nove vlade in da trojček nato k sodelovanju povabi še Pozitivno Slovenijo. Takrat Šušteršič temu ni nasprotoval, pojasnjuje Virant.
Ko pa je postalo jasno, da SLS pri tem ne bo sodeloval, se je Šušteršič začel zavzemati za to, da preprosto pustijo vladi Janeza Janše, da dela naprej, dokler se predsednik vlade ne bi sam odločil za predčasne volitve. Virant pravi, da se s takšnim pristopom nikakor ni mogel strinjati, saj je prepričan, da bi bila velika napaka pustiti na oblasti vlado s 30 glasovi podpore in največ 15 odstotki podpore v javnosti, njena "glavna prioriteta pa je postalo strankarsko zavzemanje položajev".
Po Virantovem mnenju so dosegli premalo
Zato je bila podpora konstruktivni nezaupnici po Virantovih besedah odgovorno in državotvorno dejanje. "Ne drži, da bi se lahko po izglasovanju mandatarke Alenke Bratušek kar tako odločili za predčasne volitve. Do njih bi lahko prišli samo s prevaro – tako da bi izigrali ustavo ali se pogajali s figo v žepu," je zapisal Virant, ki navaja tudi, da problem županstva Zorana Jankovića in problem odnosa Pozitivne Slovenije do Jankovića ostajata, na kar bodo še naprej opozarjali, da pa DL vstopa v vlado s stranko, ki je ne bo vodil Janković, ampak "mlada, dobronamerna in s korupcijo neobremenjena mandatarka Alenka Bratušek".
Virant ocenjuje, da niso dosegli dovolj, da pa je to bilo največ, kar so lahko naredili, ne da bi uporabili kak "grd politični trik oziroma prevaro". Prepričan je, da so ravnali konsistentno in zanesljivo in da je ravno obratno, kot trdi Šušteršič. "Za nezanesljivega in nepredvidljivega partnerja bi upravičeno obveljali, če bi podprli mandatarko, nato pa jo naslednji dan obvestili, da smo jo zvabili na limanice. Ali pa če bi se dva tedna pogajali s figo v žepu," je zapisal Virant.
Šušteršič je odstop z mesta podpredsednika DL naznanil v sredo, potem ko je svet stranke z večino glasov njegovih članov odločil, da se pridruži vladni koaliciji mandatarke Alenke Bratušek. V petek je pisno odstopno izjavo poslal še članstvu, v njem pa med drugim zapisal, da je DL v zadnjih tednih s svojim zaletavim in spremenljivim ravnanjem izgubil veliko podpore javnosti. Po njegovi oceni DL postaja "stranka politične preračunljivosti, ki ji njeni partnerji težko zaupajo".
KOMENTARJI (801)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.