Na večini slovenskih avtomobilov bodo 1. januarja 2009 luč sveta prvič ugledale letne vinjete. Oranžne nalepke naj bi bile po trditvah prodajalcev tudi darilni hit, saj naj bi jih ogromno prinesel že Božiček, v svoji vreči želja pa naj bi jih imel tudi dedek Mraz.
Staro vinjeto lahko odstranite na več načinov, vse pa je odvisno od vaše iznajdljivosti. Lepo naj bi šla stran z acetonom, WD 40, paro ali posebnim strgalom. Seveda ni nič narobe, če sta nalepljeni dve, samo da je vsaj ena veljavna. Novo lahko nalepite kamor koli na vetrobransko steklo, prepovedan je samo zatemnjeni del; podrobnejša navodila so na hrbtni strani nalepke. Kazen za neuporabo je 300 evrov, če plačate v osmih dneh, boste plačali ''polovičko''.
Nalepke je Slovenija uvedla 1. julija letos; prve so bile zelene, veljale pa so pol leta od datuma nakupa. Leto 2009 je v znamenju oranžne, tako polletne kot letne so namreč v isti barvi. Krajša velja pol leta od datuma nakupa in jo prodajalec ob nakupu preluknja, letna pa 14 mesecev, od 1. decembra 2008 do 31. januarja 2010.
Bo dovolj denarja?
Ugodne cene vinjet – za polletno je treba odšteti 35, za letno pa 55 evrov – so razveselile večino Slovencev, a razjezile Evropo, ki zahteva vinjete za krajše časovno obdobje. Zaenkrat Slovenija ni popustila, nalepke bodo, kot je bilo načrtovano, veljale do uvedbe satelitskega cestninjenja.
Za 2009 ocenjujejo, da bi ob nespremenjenem vinjetnem režimu, ob predvideni prodaji skupno 2,5 milijona letnih in šestmesečnih vinjet ter klasičnem cestninjenju tovornega prometa ustvarili približno 200 milijonov evrov prihodkov iz naslova cestninjenja. Z denarjem bi pokrili Darsove dolgove, sredstva za koncesijsko dajatev pa bi lahko dobili iz proračuna.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.